Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała. Stopy procentowe w górę

Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 4,5 proc. do 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Zdjęcie ilustacyjne
flickr.com

Jak podano, RPP zdecydowała o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 0,75 pkt proc. Tym samym stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa do 5,75 proc., stopa depozytowa do 4,75 proc., stopa redyskonta weksli do 5,30 proc., a stopa dyskontowa weksli do 5,35 proc.

To ósma z rzędu podwyżka stóp procentowych. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt proc., a w kwietniu br. 1 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej podkreśliła, że w kolejnych kwartałach można oczekiwać utrzymywania się korzystnej koniunktury, choć wzrost gospodarczy będzie spowalniał. Dalsze decyzje mają być zależne od perspektyw inflacji, aktywności gospodarczej i od wpływu agresji Rosji na Ukrainie na polską gospodarkę.

Uchwała RPP wchodzi w życie w piątek, 6 maja br.


Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,75 pkt. proc do poziomu:

  • stopa referencyjna 5,25% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 5,75% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 4,75% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 5,30% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 5,35% w skali rocznej;

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Rada Polityki Pieniężnej #NBP #stopy procentowe

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo