Prawdopodobnie będą dalsze podwyżki stóp procentowych

Prawdopodobnie będziemy kontynuować podwyżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach, aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży; działamy przy tym rozważnie, by nie wyrządzić nadmiernych szkód społecznych i gospodarczych - podkreślił prezes NBP Adam Glapiński w przesłaniu na Forum w Davos.

NBP
flickr.com/photos/narodowybankpolski

W przesłaniu na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, opublikowanym na stronie Obserwatora Finansowego, szef NBP zaznaczył, że należy liczyć się z tym, że polska gospodarka pozostanie w najbliższej przyszłości pod wpływem nieprzewidywalnych wydarzeń o zasięgu globalnym, a bank centralny będzie musiał tę niepewność uwzględniać w swoich decyzjach.

"I choć trudno w tych warunkach o przesadny optymizm, patrząc nieco szerzej na kontekst międzynarodowy i historyczny, można śmiało powiedzieć, że nie mamy żadnych powodów do kompleksów. Parafrazując wybitnego niemieckiego filozofa i matematyka, Gottfrieda Wilhelma Leibniza, można by wręcz przewrotnie powiedzieć, że gospodarczo Polska znajduje się +w najlepszym z możliwych światów+. Nie jest to oczywiście świat idealny, najlepszy w sensie absolutnym i bezwzględnym – bo taki po prostu nie istnieje i istnieć nie może – ale świat optymalny, czyli najlepszy w tych warunkach, na które w dużej mierze nie mamy wpływu"

- stwierdził Glapiński.

Zwrócił uwagę, że mimo inflacji i napiętej sytuacji geopolitycznej, koniunktura w Polsce jest bardzo dobra.

"W I kwartale wzrost PKB przyspieszył prawdopodobnie do 8 procent, a więc był bardzo silny. Jednocześnie mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy. Przekroczyliśmy poziom zatrudnienia sprzed pandemii, bezrobocie jest rekordowo niskie. W dwucyfrowym tempie rosną wynagrodzenia. Utrzymanie silnego wzrostu gospodarczego przy rekordowo niskim bezrobociu, szczególnie wobec wojny za naszą wschodnią granicą, świadczy o ogromnej sile naszej gospodarki"

- zauważył szef banku centralnego.

Przypomniał, że w październiku Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła "zdecydowane podwyższanie stóp procentowych", które - jak poinformował - prawdopodobnie będzie kontynuowane w kolejnych miesiącach, "aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży".

"Działamy przy tym rozważnie: chcemy sprowadzić inflację do celu, ale z uwagi na jej w dużym stopniu podażowy charakter, staramy się tak skalibrować tempo zaostrzania polityki pieniężnej, aby nie wyrządzić nadmiernych szkód społecznych i gospodarczych”

– podkreślił Glapiński.

"Raz jeszcze przywołam słowa Leibniza: żyjemy w najlepszym z możliwych światów. Wprawdzie borykamy się z inflacją, zagrożeniami dla wzrostu, niepewnością gospodarczą i geopolityczną, ale w tych warunkach, w jakich przyszło nam działać i podejmować decyzje, polska gospodarka radzi sobie naprawdę dobrze, z czego jestem osobiście bardzo dumny"

- podsumował prezes NBP w przesłaniu na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos.

W szwajcarskim Davos w niedzielę rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne. W rozmowach dotyczących najważniejszych problemów, m.in. wojny na Ukrainie, pandemii Covid-19, zmiany klimatu i kryzysów ekonomicznych weźmie udział blisko 2500 osób - polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Polska

mg
Wczytuję ocenę...
Komentarze (4)
hipoteczny 23.05.2022 13:26
Nie mam nic przeciwko pomocy Ukraińcom ale jeśli w tej chwili moja rata za kredyt hipoteczny wzrosła już o ponad 400,00 zł i Prezes NBP zapowiada dalsze podwyżki stóp procentowych to może rząd zechciałby w końcu pomóc takim ludziom jak ja. Nie przez jakieś wakacje kredytowe, bo to mi niczego nie zmienia a jedynie przesuwa w czasie i to w dodatku na jakiś krótki okres. Ja też jestem ofiarą wojny w Ukrainie i oczekuję od rządu konkretnej pomocy finansowej.
Anonim 23.05.2022 18:06
To sobie ściągnij pomoc personalnie od członków rządu. Od wspólnych pieniędzy się odczep. Nie płacę podatków po to żeby ulżyć w ratach ludziom, którzy przy niskich stopach procentowych zadłużyli się pod korek.
Anonim 23.05.2022 12:47
Ciekawe czym później propagandyści będą uzasadniać recesję spowodowaną takim mrożeniem gospodarki?! Wyjdzie wtedy prezes i powie,że tak tak nasze modele przewidziały recesję, nie ma się czym martwić.
Anonim 23.05.2022 12:38
nie moze byc, skoro jest tak dobrze to czemu jest tak źle? No , ale jak kto jest 60+ to moze liczyc na lokate oprocentowana 5,7%.. Tylko musi kupic smartfona , zalożyc jakies apki PKOO itd itd
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo