Największe zagraniczne transakcje polskich rezydentów

Największe zagraniczne transakcje polskich rezydentów miały miejsce w Republice Czeskiej i wyniosły 4 mld zł - poinformował NBP. Dodano, że w 2022 r. dochody z inwestycji za granicą polskich inwestorów bezpośrednich osiągnęły historyczny rekord - 29,2 mld zł.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Dane NBP
Obraz <a href="https://pixabay.com/pl/users/beatricebb-2521426/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=4027746"> BeatriceBB</a> z <a href="https://pixabay.com/pl//?utm_source=link-attribution&utm_medium=referra

Na drugim miejscu znalazły się inwestycje w Niemczech (1,8 mld zł), potem na Węgrzech i w Luksemburgu (po 1,7 mld zł).

Kapitał z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich wycofywano głównie z Federacji Rosyjskiej (-1,3 mld zł), co wynikało z wychodzenia polskich podmiotów z tego rynku z powodu sankcji ekonomicznych i politycznych nałożonych na Rosję.

NBP wskazał, że w 2022 roku transakcje z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich dotyczyły przede wszystkim zagranicznych podmiotów bezpośredniego inwestowania związanych z górnictwem i wydobywaniem (16,8 mld zł), przetwórstwem przemysłowym (4,1 mld zł) oraz działalnością finansowa i ubezpieczeniową (1,9 mld zł).

W raporcie podano, że dochody polskich inwestorów bezpośrednich z tytułu inwestycji bezpośrednich za granicą w 2022 roku osiągnęły historycznie najwyższą wartość 29,2 mld zł, na co wpłynęły najwyższe odnotowane reinwestowane zyski w wysokości 25,1 mld zł. Zadeklarowane dywidendy wyniosły 3,2 mld zł, a dochody z tytułu dłużnych instrumentów finansowych (odsetek) zamknęły się w kwocie 0,9 mld zł.

Jak poinformował Bank centralny W 2022 roku odpływ kapitału z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich za granicą wyniósł 28,2 mld zł. W strukturze tego odpływu przeważały dodatnie reinwestycje zysków w rekordowej wysokości 25,1 mld zł. Saldo transakcji powiększały również transakcje w formie akcji i innych form udziałów kapitałowych na kwotę 2,8 mld zł.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP,

 

#NBP #Bank centralny

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
bm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo