Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Kredyt na start - kiedy wejdzie w życie?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało nieco więcej informacji ws. nowego wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania. Deweloperzy szykują już ofertę dla beneficjentów programu #naStart. Co więcej, by z niego skorzystać, przygotowują się także osoby planujące budowę domu.

Mieszkanie
Oleksandr Pidvalnyi - pixabay.com

"Chcemy, by nowe przepisy, będące jednym z trzech elementów strategii rozwoju budownictwa i mieszkalnictwa w Polsce, weszły w życie w drugiej połowie 2024 r." - ogłosił minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman. 

Jak wskazano w artykule "Gazety Wyborczej", "deweloperzy już szykują się na ten program".

"Z danych Otodom Analytics wynika, że w I kwartale firmy działające na siedmiu głównych rynkach w Polsce sprzedały 12,4 tys. lokali mieszkalnych. To o 14 proc. więcej niż przed rokiem, ale o 7 proc. mniej już jeszcze kwartał wcześniej"

– czytamy.

Zwrócono również uwagę, że firmy stale uzupełniają ofertę.

"Od stycznia do marca w siedmiu największych miastach do sprzedaży trafiło 15,9 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 6 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału i o 120 proc. rok do roku"

- napisano.

Także z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że deweloperzy nie spowalniają. "W marcu oddali do użytkowania 11 327 mieszkań. To o 1,5 tys. więcej niż w lutym. W marcu uzyskali też blisko 20 tys. pozwoleń na budowę kolejnych lokali - to ponad 4 tys. więcej niż w lutym tego roku i aż o 6,6 tys. więcej niż w marcu 2023" - czytamy.

Dynamiczne tempo widać także po liczbie rozpoczętych budów. "W marcu deweloperzy rozpoczęli budowę 15 764 mieszkań - 1,5 tys. więcej niż w lutym tego roku i o 4,7 tys. więcej niż w marcu 2023 r." – wskazała gazeta.

Na tak wzmożone działania miała zapewne wpływ tzw. ustawa przeciwdziałająca patodeweloperce, która miała pierwotne wejść w życie w kwietniu. "Deweloperzy spieszyli, by uzyskiwać jak najwięcej zezwoleń na starych zasadach" - napisano. Termin wejścia w życie ustawy przesunięto.

Do większych działań skłania także kredyt "#naStart". "W ubiegłym roku, gdy obowiązywał program Bezpieczny kredy 2 proc., mieszkania rozchodziły się jak świeże bułeczki. Firmy liczą na powtórkę. Wielu już kroi ofertę pod nowy program" - czytamy. Wskazano, że "niektórzy deweloperzy spodziewają się nowych przepisów już we wrześniu".

I jak zaznaczono - kredyt "#naStart" nie mobilizuje aż tak prywatnych inwestorów. "Wiele osób zdecydowało się ruszyć z budową, nie czekając na decyzję polityków" – napisano. "Kto może, nie czeka na rządowe wsparcie, bo obawia się nagłych wzrostów cen materiałów budowalnych" – wskazano.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Polska #finanse #ekonomia

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo