Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Światłowód od Taurona

W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) Tauron wybudował nowoczesną infrastrukturę światłowodową, zapewniającą dostęp do szerokopasmowego internetu na obszarach w południowej Polsce, dotychczas wykluczonych cyfrowo.

fot. Pixabay

Łącznie infrastruktura została doprowadzona do 876 miejscowości w 127 gminach, a dostęp do superszybkiego internetu zyskało 104 tys. gospodarstw domowych i 428 jednostek oświatowych. Wartość projektów we wszystkich siedmiu zrealizowanych obszarach konkursowych to ponad 278 mln zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło ponad 186 mln zł. Realizowany przez Tauron projekt ma na celu likwidację tzw. białych plam, czyli objęcie zasięgiem szerokopasmowego internetu gospodarstw domowych oraz jednostek oświatowych, w których dostępna przepustowość nie przekraczała dotychczas 30 Mb/s.

Tauron od lat aktywnie uczestniczy w realizacji misji cyfryzacji Polski. Jak wskazał Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron, wykluczenie cyfrowe to nie tylko problem z dostępem do edukacji czy rozrywki, ale także silny hamulec dla lokalnej gospodarki. Budowa infrastruktury światłowodowej uatrakcyjnia dla inwestorów objęte nią obszary oraz usprawnia szybki rozwój małego i średniego biznesu.

Polska obecnie jest placem budowy nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych. Cieszę się, że grupa Tauron wspomaga nas w walce z wykluczeniem cyfrowym i realizuje tak ważne inwestycje 

– powiedział na konferencji prasowej Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w KPRM.

Po uruchomieniu sieci należąca do Grupy Tauron spółka Tauron Obsługa Klienta stała się znaczącym na polskim rynku hurtowym operatorem telekomunikacyjnym. – Mamy nadzieję dalej rozwijać takie usługi

– podkreślił Artur Warzocha, wiceprezes ds. korporacyjnych Tauron Polska Energia S.A.

Dzięki realizacji projektu Tauron zapewnia operatorom telekomunikacyjnym otwarty i efektywny dostęp do sieci telekomunikacyjnej na jednakowych i niedyskryminujących warunkach. Dotychczas spółka zawarła 56 umów ramowych z operatorami korzystającymi, z czego 22 z nich aktywnie już świadczy swoje usługi. Projekt realizowany był w siedmiu obszarach konkursowych, w województwach małopolskim, śląskim i dolnośląskim.

W sumie budowa sieci światłowodowej we wszystkich obszarach zajęła nam trzy lata i dziewięć miesięcy. Podczas budowy skorzystaliśmy z istniejącej już infrastruktury teletechnicznej i telekomunikacyjnej Grupy, wykorzystując ponad 92 tys. słupów, 2 tys. km światłowodów, a do naszej sieci przyłączyliśmy 100 węzłów dostępowych i agregacyjnych POPC

– poinformował Leszek Chwalik, wiceprezes zarządu Tauron Obsługa Klienta.

W jednej sieci światłowodowej dostępnych jest wiele ofert usług internetowych i telewizyjnych, a o wyborze najlepszej swobodnie decyduje użytkownik. Obecnie Tauron rozpoczął kolejny etap dogęszczania sieci, czyli podłączania adresów nieujętych wcześniej w POPC, a będących w najbliższym sąsiedztwie sieci. Potencjalny zasięg sieci to 500 tys. gospodarstw domowych.

 

 Źródło: Andrzej Ratajczyk

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Andrzej Ratajczyk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo