Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Siedem potencjalnych lokalizacji reaktorów SMR w Polsce. Teraz nadszedł czas badań [LISTA]

Ostrołęka, Włocławek, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Nowa Huta, SSE Tarnobrzeg – Stalowa Wola, okolice Warszawy - to potencjalne lokalizacje reaktorów BWRX-300 zaprojektowanych przez firmę GE Hitachi Nuclear Energy - poinformował dzisiaj prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.

Daniel Obajtek
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Dzisiaj podczas konferencji prasowej prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, przedstawił siedem wstępnych lokalizacji małych reaktorów jądrowych (SMR).

To Ostrołęka, Włocławek, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Nowa Huta, SSE Tarnobrzeg – Stalowa Wola, okolice Warszawy.

- Dalsze badania wybranych siedmiu lokalizacji pod reaktory BWRX-300 potrwają ok. dwóch lat - powiedział Obajtek.

Przedstawiając lokalizacje prezes PKN Orlen podkreślił, że po potwierdzeniu badaniami potencjału tych miejsc, priorytetem będzie zaproszenie do dialogu lokalnych społeczności w każdej lokalizacji. Dopiero po osiągnięciu porozumienia podjęte zostaną decyzje o realizacji inwestycji. 

 Jak dodał, do końca roku Orlen przedstawi dalsze potencjalne lokalizacje, tak by w sumie było ich 20.

Według niego to lokalizacje, w których znajdują się m.in. zakłady produkcyjne o wysokim poziomie energochłonności, a także te, które są optymalne dla potrzeb ciepłownictwa.

- Transformacji energetycznej nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Kto zostanie w tyle, będzie miał przestarzałą gospodarkę - ocenił Obajtek, podkreślając, że zeroemisyjna energia z elektrowni jądrowych jest jednym z elementów transformacji.

- Inwestując w zieloną energetykę, nie możemy zapominać o energetyce zeroemisyjnej. Jedynie taką energetyką jest energetyka atomowa - duży i mały atom

- mówił.

Jak wskazał, tę technologię, wybrali oprócz nas też Kanadyjczycy, którzy zaczynają proces inwestycyjny, ale i Stany Zjednoczone.

Dodał, że w pierwszej kolejności powstanie ten w Kanadzie.

- Następny reaktor powstanie w Polsce na przełomie 2028/2029 r. To jest bardzo krótki czas. To jest czas, który nam jest potrzebny. Musimy bardzo mocno inwestować w energetykę, byśmy mieli energetykę, która zdecydowanie wzmocni nasz przemysł, wzmocni naszą konkurencyjność. Energia z BWRX-300 jest 30 proc. tańsza niż z elektrowni gazowych

- podkreślił.

Jak dodał, Orlen będzie też tworzył paliwa syntetyczne.

- Nie uciekniemy także przed transformacją paliwową, w tym paliwami syntetycznymi z wodoru i CO2 - oświadczył Obajtek.

- To nie są wizje, ale fakt. Pracujemy z innymi koncernami i będziemy zawierać sojusze, co wymaga miliardowych nakładów - dodał.


W ambasadzie USA w Warszawie podpisano listy intencyjne w sprawie dofinansowanie projektu budowy reaktorów SMR w Polsce.

Jak wskazano, list intencyjny z EXIM Bankiem mówi o 3 mld dol. finansowania projektu, natomiast list z DFC (Development Finance Corporation) - o możliwości wsparcia 1 mld dol. budowy dwóch pierwszych elektrowni z reaktorami BWRX-300, zaprojektowanym przez firmę GE Hitachi Nuclear Energy (GEH).

"Polska potrzebuje nowych rozwiązań energetycznych, by ochronić się przez wpływami Rosji, by spełnić zobowiązania klimatyczne i napędzać rozwój gospodarki. Firma GE Hitachi to zaufany partner, który może dostarczyć takich rozwiązań"

- ocenił ambasador USA Mark Brzezinski.

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo