Gazeta Polska UJAWNIA: ochroniarz Jaruzelskiego „silnym człowiekiem” Tuska! Czytaj więcej!

Produkcja niebieskiego wodoru w Zabrzu? Podpisano list intencyjny

Opracowanie technologii wytwarzania niebieskiego wodoru oraz budowa pilotażowej instalacji produkcyjnej, zlokalizowanej w Zabrzu - to założenia projektu wodorowego "Blue H2", w sprawie którego PGNiG podpisało dziś list intencyjny.

Zdjęcie ilustracyjne
pgnig

PGNiG podpisało listy intencyjne z firmami: Ecoglass, Huta Pokój, Messer Polska, by realizować projekt wodorowy "Blue H2". Zakłada on opracowanie technologii wytwarzania niebieskiego wodoru, budowę pilotażowej instalacji produkcyjnej, zlokalizowanej w Zabrzu - poinformowało PGNiG w środę.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) poinformowało w środę, że podpisało listy intencyjne z trzema firmami w ramach projektu z obszaru wodorowego „Blue H2”. Współpraca z partnerami przemysłowymi ma umożliwić kontynuację prac, po etapie badawczym, przez zastosowanie instalacji produkcji niebieskiego wodoru m.in. w hutniczych procesach technologicznych.

Sygnatariuszami listów, obok PGNiG i Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, są firmy przemysłowe i huty działające na terenie województwa śląskiego: Ecoglass, Huta Pokój, Messer Polska.

Projekt „Blue H2”, zakładający opracowanie technologii wytwarzania niebieskiego wodoru, obejmie budowę pilotażowej instalacji produkcyjnej, która będzie zlokalizowana na Śląsku w Zabrzu. Docelowo, w przypadku powodzenia projektu badawczego i decyzji o budowie instalacji demonstracyjnej, niebieski wodór pozyskiwany metodą reformingu będzie wykorzystywany przez partnerów w procesach produkcyjnych.

"Bezpieczeństwo energetyczne naszych odbiorców to z jednej strony zagwarantowanie im ciągłości dostaw gazu, z drugiej – inwestycje w paliwa alternatywne. Badania i rozwój stanowią ważny element długofalowej strategii PGNiG. Dlatego nawiązujemy kolejne strategiczne partnerstwa i tworzymy warunki dla rozwoju krajowej energetyki opartej na nisko i zeroemisyjnych gazach, takich jak niebieski czy zielony wodór"

– podkreśliła, cytowana w komunikacie, prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#PGNiG #Blue H2

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo