Ile rocznie oszczędzimy dzięki reaktorom SMR? Premier Morawiecki podał wyliczenia

Polska potrzebuje czystego, taniego, bezpiecznego źródła energii - przyznał dziś na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał - "atom, a zwłaszcza mały atom, to bardzo dobra droga do szybkiego uzupełnienia naszych zasobów". Wspomniał również o korzyściach płynących z takiego rozwiązania - "rocznie dzięki posadowieniu jednego reaktora typu SMR będzie można zaoszczędzić od 100 do 200 mln euro na emisji CO2" - zaznaczył.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Mateusz Morawiecki i Daniel Obajtek
twitter.com/@PremierRP

Polska potrzebuje czystego, taniego, bezpiecznego źródła energii - energii elektrycznej, energii cieplnej - mówił podczas poniedziałkowej konferencji w KPRM szef rządu.

"Atom, a zwłaszcza mały atom, to bardzo dobra droga do szybkiego uzupełnienia naszych zasobów"

– stwierdził.

Unowocześnienie polskiej energetyki

Jak wskazał premier Mateusz Morawicki: "modernizujemy polską energetykę po to, by takie źródła w jak najkrótszym czasie zapewnić".

"Te tanie, czyste i bezpieczne źródła energii będą służyły Polsce przez dziesięciolecia"

– podkreślił.

Zaznaczył, że dziś takie bezpieczeństwo zapewnia energetyka węglowa.

"Ale ze względu na politykę klimatyczną UE, a w Unii Europejskiej jesteśmy i chcemy być, ze względu na tę politykę spalanie węgla będzie coraz droższe, będzie się wiązało z coraz wyższymi kosztami zapłaty tzw. opłat ETS, czyli opłat za emisję tony CO2"

– dodał.

Ogromna oszczędność

„Rocznie dzięki posadowieniu jednego reaktora typu SMR będzie można zaoszczędzić od 100 do 200 mln euro na emisji CO2. Takich środków nie trzeba będzie przeznaczać na zakup praw do emisji”

– zapewnił szef polskiego rządu .

Zaznaczył, że Polska potrzebuje alternatywy energetycznej i „atom i mały atom” mogą być taką alternatywą. Zwrócił uwagę, że reaktory typu SMR mogą powstać w Polsce w ciągu najbliższych lat.

„Reaktory typy SMR to także oszczędność na infrastrukturze przesyłowej. Ta infrastruktura to droga część systemu. Rozwijamy tą dzisiaj intensywnie, aby móc zapewnić podłączenia do odnawialnych źródeł energii. Ale chcemy, aby poprzez rozproszony układ posadowienia SMR-ów, najpierw w dwudziestu kilku miejscach w Polsce, a potem, w nieco dalszej przyszłości, w jeszcze większej liczbie miejsc w Polsce zapewnić dostęp do małych reaktorów jądrowych”

– powiedział premier.

Zwrócił uwagę, że produkcja energii w małych elektrowniach jądrowych pozwoli na oszczędności, jako że reaktory SMR wymagają mniejszej powierzchni, niż tradycyjne reaktory.

„Polsce, rządowi Rzeczypospolitej Polski, który reprezentuję, bardzo zależy na tym, aby wraz z nowym atomowym otwarciem energetyki do Polski przyszedł transfer technologii”

– powiedział Morawiecki.


SMR (Small Modular Reactors), czyli małe reaktory modułowe, to technologia, która najbardziej zaawansowana jest w Kanadzie i USA. Przyjmuje się, że pod nazwą SMR rozumie się reaktory jądrowe o mocy nie większej niż 300 MW. Moc tradycyjnych, „dużych” reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#premier #Polska #Mateusz Morawiecki #PKN Orlen #polityka #energetyka

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo