Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Pierwsza energia z nowych instalacji popłynie w 2024 r.

Jednym z elementów planu inwestycyjnego PGE Energia Odnawialna, Spółki z Grupy PGE, jest Program PV. Jego celem jest zbudowanie do 2030 r. instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 3 GW i umocnienie PGE na pozycji lidera rynku OZE w Polsce.

PGE

Pod koniec stycznia br. PGE Energia Odnawialna otrzymała pozwolenia na budowę nowych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 100 MW. Chodzi o trzy instalacje w województwie lubelskim: PV Srebrzyszcze, PV Wrzosów i PV Żółtańce. Największą elektrownią będzie PV Srebrzyszcze o mocy 60 MW, która powstanie kilka kilometrów od Chełma. Podobnie jak w przypadku PV Wrzosów (powiat radzyński) o mocy 32 MW i PV Żółtańce (powiat chełmski) o mocy 15 MW, pierwsza energia z tej instalacji popłynie w 2024 r. Według wstępnych szacunków, średnioroczna produkcja wszystkich trzech farm osiągnie poziom ok. 116 GWh, co pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne ponad 50 tysięcy gospodarstw domowych.

- Farmy PV Wrzosów, PV Srebrzyszcze i PV Żółtańce to kolejne duże inwestycje fotowoltaiczne, które zaczynamy realizować w tym roku. Już kilka miesięcy temu rozstrzygnęliśmy przetarg na budowę farmy PV Augustynka o mocy 25 MW oraz rozpoczęliśmy pracę przy stumegawatowej instalacji PV Jeziórko

– mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

Dodajmy, że Spółka dostała też pozwolenie na budowę elektrowni słonecznej o mocy 50 MW, która powstanie dzięki współpracy z Gminą Kleszczów (w woj. łódzkim). Powstanie ona na 50 ha gruntów należących do Gminy Kleszczów. Inwestycję zrealizuje spółka celowa PGE Soleo Kleszczów, w której zgodnie z umową joint venture, PGE Energia Odnawialna i Gmina Kleszczów mają po 50 proc. udziałów. Według wstępnych szacunków średnioroczna produkcja farmy osiągnie poziom 53 GWh, co pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne około 25 tysięcy gospodarstw domowych. PGE Energia Odnawialna oraz Gmina Kleszczów zrealizują inwestycję w oparciu o system aukcyjny lub poprzez długoterminowe umowy sprzedaży energii elektrycznej (PPA). - Budowa farmy słonecznej o mocy 50 MW to obecnie jedna z największych inwestycji fotowoltaicznych w Grupie PGE

 – mówi prezes Marcin Karlikowski.

- W tym roku mamy w planach budowę także kolejnych 24 instalacji. Będą to zarówno elektrownie jednomegawatowe, jak i farmy o większych mocach. Ich łączna moc wyniesie ok. 180 MW

- dodaje.

Umowa z Gminą Kleszczów na budowę nowej farmy fotowoltaicznej jest elementem transformacji regionu bełchatowskiego. Oprócz uruchomienia farmy fotowoltaicznej, Grupa PGE zrealizuje w regionie także inwestycje wiatrowe oraz zbuduje magazyny energii. Dodatkowo, w 2021 roku PGE otworzyła Centrum Rozwoju Kompetencji, które jest wsparciem dla pracowników sektora węglowego w nabyciu nowych kompetencji. W grudniu 2022 roku, PGE otworzyła natomiast w Bełchatowie Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego, którego zadaniem jest opracowywanie i wdrażanie rozwiązań mających na celu optymalne wykorzystanie odpadów poprzemysłowych z energetyki oraz odzysk cennych surowców z wyeksploatowanych instalacji OZE.

PGE ma 3000 ha gruntów pod farmy słoneczne

Na początku grudnia ub. r. PGE Energia Odnawialna kupiła też w województwach wielkopolskim oraz łódzkim 28 projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 59 MW. Wszystkie projekty mają ważne warunki techniczne przyłączenia. Szacowana produkcja – na poziomie około 65 GWh – pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną ponad 30 tysięcy gospodarstw domowych. Planowo elektrownie będą uruchamiane w latach 2024-2025. Dodatkowo, w ramach przedsięwzięcia, obok elektrowni PV powstanie infrastruktura towarzysząca związana z wyprowadzeniem mocy.
Nabycie 28 projektów fotowoltaicznych to kolejna ważna w ostatnim czasie akwizycja Grupy PGE na rynku zielonej energetyki. Tylko w ub.r. Spółka kupiła aktywa o łącznej mocy około 168 MW. Były to  zarówno projekty fotowoltaiczne jak i trzy farmy wiatrowe: Radzyń, Jóźwin i Ścieki.

- Jesteśmy stale otwarci  na kolejne oferty. Interesują nas zarówno projektowane, jak i zrealizowane już inwestycje

- mówi Marcin Karlikowski

Spółka wybiera najnowocześniejsze dostępne technologie dla swoich inwestycji. Panele zamontowane na nowych farmach PGE są bifacjalne. A to oznacza, że absorbują światło dwustronnie, zarówno bezpośrednio padające na ogniwo, jak i odbite - docierające od tyłu. Ich parametry techniczne pozwalają na uzyskanie wysokiej produktywności, w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce. Wykorzystanie tego typu modułów pozwala zwiększyć produkcję o kilka procent.

Kto produkuje najwięcej zielonej energii?

Warto podkreślić, że należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 24 elektrownie fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW.
Inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne są jednym z priorytetów Spółki. Docelowo w 2023 r. Grupa PGE będzie mieć ok. 500 MW w instalacjach słonecznych wybudowanych lub znajdujących się w trakcie budowy.

- W kolejnych latach ten proces będzie kontynuowany

- zaznacza prezes Karlikowski.

Inwestycje ułatwi zapewne tzw. ustawa odległościowa, która ma odblokować budowę farm wiatrowych w Polsce. - To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla Grupy PGE, ale całej branży wiatrakowej. Dzięki liberalizacji ustawy odległościowej będziemy mogli realizować zarówno nowe projekty, jak i kontynuować te które rozpoczęliśmy -  w niedawnym wywiadzie dla jednego z portali branżowych prezes Marcin Karlikowski. Zaznacza, że przygotowanie i budowa nowych farm wiatrowych zajmie Spółce 3-5 lat. - W tym czasie nierzadko będziemy musieli na nowo przeprowadzić i uchwalić miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz uzyskać decyzje środowiskowe. Wynika to m.in. z tego, że od czasu pierwszych projektów inwestycyjnych zwiększyły się gabaryty i moc oferowanych obecnie na rynku turbin wiatrowych - wyjaśnia prezes zarządu PGE Energia Odnawialna. Jego zdaniem presja na rozwój energetyki odnawialnej jest ogromna.

- Dotyczy to zarówno producentów, eksporterów, firm krajowych jak i zagranicznych. Jesteśmy świadkami prawdziwego wyścigu po OZE. Chodzi tu nie tylko o to, że ta energia jest zielona, zeroemisyjna, to również budowanie bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej poprzez rozwój źródeł, które są całkowicie niezależne od zewnętrznych dostawców paliw

- podkreśla Karlikowski.

Zgodnie ze strategią, celem Grupy PGE jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

- Zostanie to osiągnięte poprzez realizację inwestycji w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową

- wyjaśnia prezes Marcin Karlikowski.

- Jednym z elementów planu inwestycyjnego jest Program PV. Jego celem jest zbudowanie do 2030 r. instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 3 GW i umocnienie PGE na pozycji lidera rynku OZE w Polsce

- dodaje.
Materiał Partnera

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mariusz Andrzej Urbanke,materiał partnera
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo