Koncern Enea zainicjował współpracę z amerykańską firmą Last Energy. Sasin: To historyczny moment

- Chciałem powiedzieć, bez cienia przesady, że to jest historyczny moment. Pokazujemy w praktyce, że budujemy nasze energetyczne bezpieczeństwo w wymiarze wieloletnim - mówił podczas Kongresu 590 wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podczas kongresu Enea, jeden z głównych polskich koncernów energetycznych, oficjalnie zainicjowała współpracę z amerykańską firmą Last Energy.

PrtSc/kongres590.pl

W Warszawie rozpoczął się dwudniowy Kongres 590. Tematem wiodącym 7. edycji Kongresu 590 pod hasłem „Łączymy wszystkich” będzie współpraca międzynarodowa krajów Trójmorza.

Podczas kongresu Enea, jeden z głównych polskich koncernów energetycznych, oficjalnie zainicjowała współpracę z amerykańską firmą Last Energy. Wspólny projekt obu podmiotów będzie dotyczył technologii małych, modułowych reaktorów jądrowych. 

- Chciałem powiedzieć, bez cienia przesady, że to jest historyczny moment. Pokazujemy w praktyce, że budujemy nasze energetyczne bezpieczeństwo w wymiarze wieloletnim

- mówił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Jak przypomniał, "to już trzecia wielka polska firma (obok Orlenu i KGHM - red.) zaczynająca swoją przygodę z energetyką jądrową, którą traktujemy, jako podstawę naszego bezpieczeństwa energetycznego, jako zasadniczy składnik polskiego mix-u energetycznego wraz z odnawialnymi źródłami energii".

- Chcemy, aby docelowo to energetyka jądrowa, zarówno ta wielka, tradycyjna, budowana przez państwo, jak i coraz prężniej rozwijająca się i dająca ogromne perspektywy energetyka w wymiarze mikro - to dobra alternatywa dla tej energetyki, którą znamy i która może nie tak szybko, ale będzie odchodzić do przeszłości

- wskazał.


W Kongresie 590 biorą udział m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk oraz minister rozwoju Waldemar Buda, minister klimatu Anna Moskwa i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#gospodarka

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo