Czechy mają zapasy, ale nie chcą odcięcia od węgla z Polski

Ropy na trzy miesiące, gazu na dwa miesiące letnie, a paliwa jądrowego na dwa do trzech lat - tak według premiera Czech Petra Fiali wyglądają zapasy energetyczne jego kraju. Szef czeskiego rządu zapowiedział, że podczas rozmów z Mateuszem Morawieckim, zamierza negocjować, aby Polska nie odcięła dostaw węgla.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Fiala występował przez Izbą Poselską w ramach regularnych odpowiedzi na interpelacje. Stwierdził, że czeskie zapasy ropy naftowej wystarczą na 94 dni, a ewentualne braki trzeba będzie uzupełnić ze źródeł nierosyjskich w ciągu 30-40 dni.

Według premiera elektrownia jądrowa w Temelinie ma rezerwy paliwa na dwa lata, a elektrownia jądrowa w Dukovanach na trzy lata. Fiala przypomniał, że już wcześniej zdecydowano, że paliwo jądrowe dla Temelina będzie pochodzić od dostawców z Francji i USA.

Odnosząc się do zaopatrzenia w gaz, który prawie w 100 proc. pochodzi z Rosji, Fiala uznał, że Czechy są w innej sytuacji niż Polska i Bułgaria, które mają bezpośrednie kontrakty z rosyjskim Gazpromem. Rosjanie wstrzymali dostawy dla Warszawy i Sofii w środę.

Według Fiali gaz płynie do Republiki Czeskiej na podstawie zakupów na rynkach krótkoterminowych i spotowych w Europie Zachodniej.

"Rosja nie może w pełni rozeznać, jaki gaz płynie do Czech"

- powiedział.

Premier stwierdził, że problem pojawiłby się, gdyby Rosja wstrzymała dostawy do Europy Zachodniej, a zwłaszcza do Niemiec. Podkreślił, że Czechy nie mają dostępu do morza i tym samym nie mają terminali dla skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Negocjacje z premierem RP

Fiala zapewnił posłów, że w przypadku węgla brunatnego popyt powinien być zaspokojony, a jeżeli chodzi o węgiel kamienny, który jest importowany z Polski, to jego zdaniem sąsiad z północy może zmniejszyć dostawy w związku z wojną na Ukrainie.

Zapowiedział, że podczas piątkowej wizyty w Warszawie zamierza negocjować z premierem Mateuszem Morawieckim, aby Polska nie odcięła dostaw węgla do Czech.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Czechy #gaz #Rosja #Polska

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo