Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Co prezes Orlenu sądzi o obniżeniu danin nakładanych na paliwa? „Nie wpłynie negatywnie na wycenę koncernu”

- Wysokie ceny wcale nie są w naszym interesie, ponieważ ograniczają popyt na paliwa, a dla nas wolumen sprzedaży jest bardzo istotny - powiedział w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Zaznaczył, ze obniżenie danin obowiązkowych na paliwach "wpłynęłoby na ceny na stacjach, nie ograniczając dochodów" Orlenu.

Fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

- Obniżenie wysokości różnego rodzaju danin obowiązkowych nakładanych na paliwa, niekoniecznie sensu stricto akcyzy, wpłynęłoby na ceny paliw na stacjach nie ograniczając jednocześnie dochodów PKN Orlen, które są ważne zarówno dla akcjonariuszy, ale też w kontekście inwestycji rozwojowych. Takie rozwiązanie nie miałoby negatywnego wpływu na wycenę koncernu - powiedział Obajtek w rozmowie z dziennikiem.

- Trzeba pamiętać, że wysokie ceny wcale nie są w naszym interesie, ponieważ ograniczają popyt na paliwa, a dla nas wolumen sprzedaży jest bardzo istotny - dodał.

Na pytanie jak państwowa ingerencja w marże paliwowe byłaby odebrana przez partnerów z którymi PKN Orlen prowadzi negocjacje w sprawie środków zaradczych związanych z fuzją z Lotosem, Obajtek wskazał, że stabilność i zabezpieczenie rynkowych warunków prowadzenia działalności, to kluczowe elementy wszystkich rozmów.

- Tego właśnie oczekujemy zarówno my, jak też potencjalni partnerzy zainteresowani zainwestowaniem w rafinerię Lotosu

 - powiedział w "PB".

Szef Orlenu pytany był o wpływ sytuacji na granicy z Białorusią na działalność koncernu. W odpowiedzi podkreślił, ze Orlen nie sprowadza już z Białorusi oleju napędowego, bo korzystamy z tańszych źródeł.

- Jeśli zaś chodzi o gaz czy ropę (...) to jasne, że kryzys na granicy oznacza dla nas jakiś stopień ryzyka, ale dzięki dywersyfikacji dostaw jesteśmy bezpieczni. W 2019 r. mieliśmy kryzys chlorkowy, w wyniku którego na 46 dni wstrzymane zostały dostawy ropy płynącej przez Białoruś. Dzięki współpracy z wieloma partnerami byliśmy w stanie utrzymać produkcję. Nie można jednak ignorować zasad ekonomii - pod względem cen dostawy ze Wschodu są najbardziej atrakcyjne

 - zaznaczył.

 Źródło: Puls Biznesu, niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo