Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Srebrne i złote monety kolekcjonerskie oraz banknot kolekcjonerski NBP – plan emisyjny na 2024 rok

Narodowy Bank Polski każdego roku upamiętnia rocznice ważnych wydarzeń i wielkie postaci z historii Polski na srebrnych i złotych monetach oraz na banknotach kolekcjonerskich. Zobacz, jakie wydarzenia pojawią się na wartościach kolekcjonerskich NBP zaplanowanych do emisji w 2024 roku.

Srebrne i złote monety kolekcjonerskie NBP
Narodowy Bank Polski - NBP

W 2023 roku Narodowy Bank Polski zrealizował emisję 21 tematów wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych, wprowadzając do obiegu 27 różnych monet kolekcjonerskich i okolicznościowych oraz jeden banknot kolekcjonerski. Do kolekcji numizmatycznych trafiły m.in. nowe monety kolekcjonerskie z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”, ostatnie monety z serii medalierskiej „Skarby Stanisława Augusta” prezentującej wizerunki władców Polski, a także moneta i banknot kolekcjonerski „Mikołaj Kopernik” wyemitowane z okazji 550 rocznicy urodzin tego wybitnego Polaka.

Mikołaj Kopernik - banknot i monet kolekcjonerska NBP/ / NBP

We współpracy z Narodowym Bankiem Ukrainy, w sierpniu 2023 r. z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, Narodowy Bank Polski w ramach zestawu „Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo” wprowadził do obiegu monety kolekcjonerskie o nominale 10 zł, w skład zestawu weszła także srebrna moneta ukraińska o nominale 10 hrywien.

 

Przyjaźń i braterstwo - zestaw srebrnych monet kolekcjonerskich NBP/ / NBP
Przyjaźń i braterstwo/ / NBP

Plany emisyjne NBP na 2024 rok

W roku 2024 kolekcjonerzy i numizmatycy będą mogli wzbogacić swoje zbiory o ponad dwadzieścia nowych monet kolekcjonerskich, w tym m.in. o monety kolekcjonerskie upamiętniające ważne dla Polski wydarzenia historyczne, jak np. 25. rocznica wstąpienia Polski do NATO. 

Historia Polski na monetach kolekcjonerskich NBP

W maju 2024 r. wyemitowane zostaną dwie monety kolekcjonerskie z okazji 230. rocznicy insurekcji kościuszkowskiej. Będą to złota moneta o nominale 100 zł oraz srebrna moneta o nominale 50 zł.

Gratką dla kolekcjonerów, numizmatyków i wszystkich patriotów będzie niewątpliwie banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł upamiętniający 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, który został zaplanowany do emisji w lipcu 2024 roku.

2024 rok będzie ważny także dla historii bankowości centralnej w Polsce – obchodzić będziemy 100. rocznicę utworzenia Banku Polskiego SA oraz 100. rocznicę wprowadzenia złotego do obiegu, a oba te okrągłe jubileusze Narodowy Bank Polski uświetni emitując w kwietniu srebrne monety kolekcjonerskie poświęcone tym tematom. 

We wrześniu srebrną monetą kolekcjonerską NBP upamiętni 100. rocznicę utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza.

Kontynuacje serii kolekcjonerskich

W 2024 roku Narodowy Bank Polski będzie kontynuował emisje w ramach serii monet kolekcjonerskich „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”, „Polskie Termopile”, „Historia monety polskiej”. Wprowadzone zostaną także do obiegu kolejne monety kolekcjonerskie z serii zainaugurowanych w 2023 roku: „Polskie banknoty obiegowe” i „W Polskę wierzę”.

Seria „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”

Od 2017 roku Narodowy Bank Polski przypomina sylwetki Żołnierzy Wyklętych emitując w ramach serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” srebrne monety o nominale 10 zł prezentujące ich wizerunki. Do obiegu weszły już m.in. monety honorujące Witolda Kazimierza Kamieńskiego „Huzar”, Zdzisława Brońskiego „Uskok”, czy Antoniego Żubryda „Zuch”. W 2024 roku upamiętnieni zostaną kolejni Niezłomni: Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” (emisja w lutym) oraz Henryk Flame „Bartek” i ks. Władysław Gurgacz (emisja w listopadzie). 

Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni - monety kolekcjonerskie NBP/ / NBP

 
Seria „Polskie Termopile”

Od 2017 r. Narodowy Bank Polski emituje także serię monet srebrnych o nominale 20 zł „Polskie Termopile”. Do tej pory w serii zostały wyemitowane m.in. tematy Zadwórze, Wizna, Dytiatyn czy Warszawskie Termopile. W 2024 roku NBP w ramach serii wyemitowany zostanie kolejny temat – Głogów.

 

Moneta kolekcjonerska NBP z serii: Polskie Termopile – Warszawskie Termopile/ / NBP


Seria „Historia monety polskiej”

Seria „Historia monety polskiej” w niezwykły sposób przybliża najcenniejsze zabytki polskiego mennictwa. Tradycja polskiego mennictwa liczy już ponad tysiąc lat. Przez ten czas głęboką metamorfozę przeszła technologia produkcji monet, zmieniały się zasady emisji, ewoluowały stosowane motywy graficzne. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii współczesne monety kolekcjonerskie są bowiem wykorzystywane do zaprezentowania historycznych numizmatów, z całym bogactwem ich detali. Współczesność oddaje hołd tradycji. 

W latach 2013–2020 w ramach serii „Historia monety polskiej” Narodowy Bank Polski wyemitował 15 monet, w tym m.in.: Denar Bolesława Chrobrego, Grosz Kazimierza Wielkiego, Dukat Zygmunta Starego, Szeląg, talar Stefana Batorego, 100 dukatów Zygmunta III, Boratynka, tymf Jana Kazimierza.

Na sierpień 2024 roku Narodowy Bank Polski zaplanował emisję kolejnej monety z tej serii - Grosz z miedzi krajowej Stanisława Augusta o nominale 20 zł.

Seria „Polskie banknoty obiegowe”

Wprowadzony do obiegu w czerwcu 2022 roku zestaw srebrnych monet „Polskie banknoty obiegowe” spotkał się z dużym uznaniem kolekcjonerów, co zainspirowało NBP do zainaugurowania w 2023 roku serii złotych monet kolekcjonerskich „Polskie banknoty obiegowe” bitych stemplem lustrzanym. W ramach tej serii, na prostokątnych monetach prezentowane są stylizowane wizerunki banknotów będących obecnie w obiegu. Motywy znajdujące się na ich awersach i rewersach zostały oddane z najwyższą dbałością o detale. 


 

Serię tę rozpoczęła emisja w czerwcu 2023 r. złotej monety „Banknot o nominale 10 zł”, przedstawiającej stylizowany wizerunek współczesnego banknotu obiegowego o nominale 10 zł.
 

Złota moneta kolekcjonerska NBP z serii: Polskie banknoty obiegowe/ / NBP

 

23 stycznia 2024 roku NBP wprowadzi do obiegu drugą złotą monetę z serii „Polskie banknoty obiegowe” – Banknot o nominale 20 zł”, która będzie prezentowała stylizowany wizerunek współczesnego banknotu obiegowego o nominale 20 zł. Wizerunek tej monety zostanie upubliczniony kilka dni przed jej emisją. 

Jej projekt przewiduje, że na rewersie, w środkowej części, w ozdobnym medalionie widnieje portret króla Bolesława I Chrobrego. W tle napisów widać zarys romańskiego portalu. Z prawej strony portretu został umieszczony owal z fragmentami korony, a pod nim stylizowany dąb.

Na awersie, w środkowej części, został odwzorowany wizerunek srebrnego denara – monety z okresu panowania Bolesława I Chrobrego. Z lewej strony denara znajduje się wizerunek rotundy, powyżej widać owal z fragmentami korony. Z prawej strony został zaprezentowany wizerunek lwa wspiętego na wici roślinnej.

Seria „W Polskę wierzę”

Narodowy Bank Polski 10 maja 2023 r. wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł, która zainaugurowała serię „W Polskę wierzę”. Seria ta jest poświęcona Polsce – jej znaczeniu w życiu Polek i Polaków. 

Drugą z kolei w serii będzie srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł „Polska wolna i suwerenna”, której emisja została zaplanowana na maj 2024 roku.

 
Moneta kolekcjonerska NBP z serii: W Polskę wierzę – Polska rodzina

Moneta kolekcjonerska NBP z serii: W Polskę wierzę – Polska rodzina/ / NBP


O idei przyświecającej tej serii opowiada Barbara Jaroszek, Dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP:
 

 

Narodowy Bank Polski/ / NBP

Atrakcyjne rozwiązania techniczne i graficzne

Monety kolekcjonerskie wykonywane są ze złota i srebra i często są uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów – np. bursztynu, krzemienia pasiastego czy szkła lub technik dodatkowych, np. nadruków wykonanych w technice tampondruku, druku UV, selektywnego złocenia czy matowania laserowego. 
Banknoty kolekcjonerskie w związku z ich szczególnym charakterem różnią się od banknotów powszechnego obiegu bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami tematycznymi.


Zakup wartości kolekcjonerskich NBP – stacjonarnie lub online

Banknoty i monety kolekcjonerskie NBP są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Może je nabyć każdy, kto chciałby wzbogacić swoją kolekcję lub dopiero ją stworzyć. To także atrakcyjny oryginalny pomysł na prezent. Zakupu emitowanych przez Narodowy Bank Polski wartości kolekcjonerskich można dokonać w sklepie internetowym kolekcjoner.nbp.pl lub w jednym z 16 Oddziałów Okręgowych NBP, które zlokalizowane są w każdym mieście wojewódzkim.

Informacje dotyczące zaplanowanego na 2024 rok harmonogramu emisji monet i banknotów kolekcjonerskich oraz szczegóły dotyczące dat, nominałów, wielkości emisji i specyfikacji technicznej są dostępne na stronie Narodowego Banku Polskiego w Planie emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2024 r. Przypominamy, że plan może ulec zmianie, aktualne informacje publikowane są na stronie nbp.pl.
 

 Źródło: NBP

#NBP #Bank centralny ##nbp ##bankcentralny

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

materiał partnera
Wideo