Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Polski Ład wspiera rodziny

Na rozwiązaniach podatkowych Polskiego Ładu zyskają rodziny. Już w przyszłym roku wspólnie rozliczający się małżonkowie będą korzystać z podwójnej kwoty wolnej, która wyniesie łącznie aż 60 000 zł (2 x 30 000 zł). Rodziny korzystają też z podwyższonego do 120 000 zł progu podatkowego dla każdego małżonka.

Dodatkowo, rodzice wychowujący co najmniej 4 dzieci mogą korzystać z ulgi PIT-0 dla rodzin 4+. To aż 85 528 zł przychodu bez PIT na każdego rodzica. W sumie na tej uldze skorzysta ponad 110 tys. rodziców. W portfelach takich rodzin zostanie rocznie ok. 335 mln zł. Nowe rozwiązanie dla rodzin 4+ jest adresowane nie tylko do rodziców, ale również do rodziców zastępczych i opiekunów prawnych, którzy wychowują co najmniej 4 dzieci.

Ze zwolnienia mogą korzystać rodzice lub opiekunowie prawni, którzy uzyskują przychody z pracy na etacie, umowy zlecenia zawartej z firmą lub z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, 19% podatkiem liniowym, 5% stawką (tzw. ulga IP Box) oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, niezależnie od tego czy wychowują dzieci razem, czy osobno..

Każdy rodzic lub opiekun prawny wychowujący co najmniej czwórkę dzieci, którego zarobki wynoszą do 85 528 zł nie zapłaci ani złotówki podatku. W przypadku obojga rodziców, będzie to aż 171 056 zł bez podatku (2x 85 528 zł). Przy wyższych zarobkach podatek będzie płacony dopiero od nadwyżki ponad  85 528 zł. Nawet przekroczenie kwoty 85 528 zł bez PIT nie zawsze oznaczać będzie konieczność zapłaty PIT bo rodzic lub opiekunowie prawni którzy rozlicza się na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), dzięki reformie Polskiego Ładu skorzystają z 30 000 zł kwoty wolnej. W sumie więc rodzic lub opiekun prawny rozliczający się według skali, nie będzie płacić PIT przy kwocie do 115 528 zł (85 528 zł + 30 000 zł). Przy wspólnym rozliczeniu małżonków kwota bez PIT wynosić będzie aż 231 056 zł (2 x 85 528 zł + 2 x 30 000 zł).

Co ważne, rodzice będą mogli skorzystać z ulgi PIT-0 dla rodzin 4+ za cały rok nawet wtedy, gdy czwarte dziecko pojawi się w rodzinie pod koniec roku np. 31 grudnia. Warto dodać, że mogą oni korzystać z ulgi zarówno w trakcie roku, przy obliczaniu zaliczek na podatek, lub dopiero w zeznaniu podatkowym. Sami o tym decydują. 

Zmiany podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego Ładu będą korzystne lub co najmniej neutralne dla zdecydowanej większości polskich rodzin. Neutralność zapewni m.in. specjalne rozwiązanie dla klasy średniej, które amortyzuje zmiany w składce zdrowotnej. Dzięki preferencjom dla klasy średniej zmiany podatkowe będą neutralne również dla wspólnie rozliczających się małżonków. Z tych preferencji mogą korzystać obydwoje małżonkowie, nawet gdy zarabia tylko jeden z nich.

Warunkiem jest złożenie wspólnego zeznania podatkowego i to, aby po podziale kwoty przychodów uprawniających do ulgi na pół, przychód mieścił się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł. Nawet jeśli istnieje dysproporcja między przychodami małżonków i np. jeden przekracza limit ulgi, a drugi w ogóle nie zarabia, to też mogą skorzystać z odliczenia.
 

Wsparcie dla samotnych rodziców

Polski Ład zastąpił wspólne rozliczenie samotnego rodzica z dzieckiem nową preferencją dla osób samotnie wychowujących dzieci. Pozwala ona na odliczenie od podatku 1 500 zł rocznie. Dla samotnych rodziców z miesięcznym wynagrodzeniem brutto do ok. 9 100 zł reforma jest korzystna lub neutralna. Planowane jest wprowadzenie zmian, które spowodują, że reforma będzie korzystna lub neutralna dla osób zarabiających miesięcznie aż do 12 800 zł brutto. Rodzice, którzy ze względu na korzystne rozwiązania Polskiego Ładu (m.in. wysoką kwotę wolną) nie będą w ogóle płacić podatku, albo będą go płacić na tyle mało, że nie będą mieli od czego odliczyć 1 500 zł, otrzymają zwrot ulgi w gotówce (do wysokości opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne).
 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Polski Ład (Zakładka)

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

wb
Wczytuję ocenę...
Wideo