Z OSTATNIEJ CHWILI
MRiPS: stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada br. wyniosła 5 proc. • • •

Polska osiągnęła jeden z najwyższych wzrostów PKB

Mieliśmy gigantyczne wzywania, ale doprowadziliśmy do sytuacji, że uzyskaliśmy jeden z najwyższych wzrostów PKB w wolnej Polsce. I dzisiaj mamy to samo wyzwanie, wynikające z wojny trwającej od początku roku – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Waldemar Buda
twitter.com/MRiTGOVPL/screen

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wystąpił wziął w środę udział w odbywającym się w Warszawie kongresie Federacji Przedsiębiorców Polskich.

„Mieliśmy pandemię w 2020 r. a w 2021 r. było wyjście z tego kryzysu i w efekcie wzrost gospodarczy wyniósł 6,8 proc. A więc mieliśmy gigantyczne wzywania, ale doprowadziliśmy do sytuacji, że uzyskaliśmy jeden z najwyższych wzrostów PKB w wolnej Polsce"

- powiedział szef MRiT.

"I dzisiaj mamy to samo wyzwanie, wynikające z wojny trwającej od początku roku, także początek roku 2023 będzie trudny, ale pojawia się pytanie, co powiemy na koniec przyszłego roku, czy znowu okaże się, że mieliśmy do czynienia z wyzwaniem, które przekuliśmy w sukces” – powiedział minister.

Dodał, że obecnie zmagamy się z kryzysem energetycznym związanym z odejściem od paliw importowanych ze wschodu, a także z przerwanymi łańcuchami dostaw.

„Ale jest to szansa dla gospodarki, aby zbudować potencjał w Polsce. I może się okazać, że przepracowana lekcja może dać szansę na rozwój nowych sektorów, np. w przypadku energetyki jądrowej, gdzie polskie firmy mogą partycypować jako współwykonawcy, mamy offshore i zieloną energię i tutaj możemy zbudować potencjał wytwórczy”

– stwierdził minister rozwoju i technologii.

Waldemar Buda przypomniał, że Polska jako pierwszy kraj w UE wprowadził taryfę na prąd dla małych i średnich firm.

„Udało się wpisać do rozwiązań dotyczących gospodarstw domowych także cały sektor małych firm, co jeszcze miesiąc temu wcale nie było takie oczywiste, nic nie zapowiadało, że to się nam uda. Nawet dwa dni wcześniej przed decyzją nie było wiadomo, czy uda się to zrobić”

– dodał Buda.

Zauważył, że dzięki temu rozwiązaniu skorzystały nie tylko małe i średnie firmy, ale także duże, bo ceny prądu spadły w „okolicy limitu ceny dla małych i średnich firm”.

„Dzisiaj toczy się podobna dyskusja na poziomie europejskim w kwestii maksymalnej ceny energii za gaz. Mamy koalicję 15 państw, która - mam nadzieję - doprowadzi do wprowadzenia takich zapisów, mam nadzieję, że na znacznie niższym poziomie niż to, co proponuje się obecnie”

– dodał minister rozwoju i technologii.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#gospodarka

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo