Plan DERUSYFIKACJI węglowodorów. Premier: Polska odejdzie od rosyjskiego węgla, ropy i gazu

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił na konferencji prasowej "najbardziej radykalny w Europie plan odejścia od rosyjskich węglowodorów". Padły mocne słowa w stosunku do Niemiec oraz konkretne propozycje.

Mateusz Morawiecki
fot. TVP Info

"W Polsce jest takie przysłowie, które powinno brzmieć: mądry Niemiec po szkodzie" - stwierdził polski premier.

- Nasi zachodni sąsiedzi uzależniali się od Rosji. Dziś wicekanclerz mówi, że to uzależnienie było głupie. Tak, szanowni państwo, musimy trzeźwo patrzeć na rzeczywistość. I pilnować, żeby ta zmiana sytuacji nie oznaczała przejścia od "bierności do bierności"

- powiedział na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

Przedstawił też plan derusyfikacji węglowodorów:

  • odejście od rosyjskiego węgla. - Mam nadzieję, że cała polska klasa polityczna, wszystkie media, patriotycznie wesprą te działanie. Nałożymy całkowite embargo na węgiel. Mam nadzieję, że kwiecień-maj będzie całkowite odejście od węgla rosyjskiego i namawiamy do tego innych - wskazał polski premier.
  • odejście od rosyjskiej ropy. - Tutaj też pokazujemy najbardziej radykalny plan odejścia od rosyjskiej ropy do końca tego roku - podkreślił Morawiecki.
  • odejście od rosyjskiego gazu. - Także tutaj w tym roku pokazujemy plan derusyfikacji w obszarze gazu - dodał Morawiecki.

Premier wskazał, że Polska odchodzi od węglowodorów, ale inni nie robią sobie nic z okrucieństwa wojny, korzystają z tych surowców.

- Wzywam Komisję Europejską do tego, by ustanowiła podatek od rosyjskich węglowodorów. Tak, by w sprawiedliwy sposób przebiegał handel. Nie może być powtórki nie tylko z głupoty, ale i zbrodniczej polityki, która sprawiła, że Putin i Rosja mogli budować swój arsenał wojenny i zaatakować sąsiadów

- stwierdził Morawiecki. Co ciekawe, w przeszłości pomysł podatku od rosyjskich węglowodorów prezentował... Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie". 

Morawiecki dodał:

Na Europę przyszło otrzeźwienie, oby nie za późno. Przygotowaliśmy od tego od dawna i dlatego pokazujemy najbardziej radykalny w Europie plan odejścia od rosyjskich węglowodorów. Wzywamy do tego także innych. 

- To jest nasz plan dla UE, to plan na wyrwanie broni z ręki Putina - zakończył Morawiecki.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Mateusz Morawiecki

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo