Patkowski o EBI: Będę tam dbał o interesy Polski

"Będę dbał o interesy Polski w jednej z największych instytucji finansowych. Nie odchodzę z Ministerstwa Finansów. Praca w Radzie Dyrektorów EBI będzie zadaniem uzupełniającym moją funkcję ministerialną, tak jak to jest w przypadku pracy w Komitecie Stałym Rady Ministrów" – powiedział mediom wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Piotr Patkowski
https://www.gov.pl/web/finanse/piotr-patkowski

Nie, absolutnie nie odchodzę z Ministerstwa Finansów, chciałbym to zdementować. Moje członkostwo w Radzie Dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego można porównać z funkcją w Komitecie Stałym Rady Ministrów czy w Radzie Dialogu Społecznego. To się wiąże z moim stanowiskiem w Ministerstwie Finansów, zostałem tam delegowany jako przedstawiciel ministerstwa

– powiedział dziennikarzom wiceminister finansów Piotr Patkowski.

W mediach pojawiły się informacje, że Piotr Patkowski rezygnuje z pracy w MF i że przechodzi do Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

To jest ok. 10 posiedzeń rocznie, a więc nie jest to praca na pełen etat. To jest zadanie uzupełniające moją funkcję ministerialną

 – powiedział Piotr Patkowski.

„Zadaniem członka Rady Dyrektorów jest pilnowanie interesów kraju, który deleguje do rady, a także udział w podejmowaniu decyzji. Jako członek kierownictwa Ministerstwa Finansów mam wiedzę i ogląd, jakie decyzje w obszarze finansów powinny być podejmowane w interesie Polski” – powiedział Patkowski.

Stwierdził, że Europejski Bank Inwestycyjny jest jednym z największych źródeł finansowania polskich projektów infrastrukturalnych i związanych z ekologią.

Zależy nam na tym, aby EBI nadal finansował działania infrastrukturalne, bo nadal musimy nadrabiać dystans w tej dziedzinie do innych krajów. Ważne są też działania, związane z zielonym zwrotem i transformacją energetyczną. Zadaniem Rady Dyrektorów jest podejmowanie decyzji o pożyczkach, gwarancjach udzielanych przez Bank, a także nadzór nad jego poprawnym funkcjonowaniem, zgodnie z postanowieniami unijnych traktatów, statutu Banku oraz kierunków nadanych przez jego Gubernatorów. Stąd tak ważny jest udział przedstawiciela MF w tym gremium, w którym zasiadają przedstawiciele pozostałych udziałowców Banku, czyli wszystkich państw członkowskich oraz Komisji Europejskiej

– powiedział wiceminister finansów.

Patkowski przypomniał, że poprzednio reprezentantem Polski w Radzie Dyrektorów EBI był Piotr Nowak, który z końcem ubiegłego roku zrezygnował z funkcji wiceministra finansów. Zrezygnował także z funkcji w EBI.

Jak dodał, za udział w posiedzeniach przysługuje jedynie stała dieta oraz świadczenie na pokrycie kosztów zakwaterowania i podróży.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Piotr Patkowski #Europejski Bank Inwestycyjny #EBI

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo