Europa w obliczu nowych wyzwań

Przez trzy dni przedstawiciele świata polityki, gospodarki, nauki i kultury z Polski i zagranicy dyskutowali w Karpaczu o największych wyzwaniach stojących przed Europą i światem w obliczu dogasającej pandemii i wojny w Ukrainie.

Fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

W programie tegorocznego Forum Ekonomicznego znalazło się ponad 300 różnych wydarzeń, paneli, debat, prezentacji. Uczestnicy konferencji dyskutowali m.in. o kwestiach związanych z obecną sytuacją geopolityczną, bezpieczeństwem energetycznym, perspektywami rozwoju gospodarek europejskich, innowacyjnością, finansami, polityką społeczną czy służbą zdrowia. Kluczowym tematem jednego z największych wydarzeń gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej była wojna na Ukrainie, jej konsekwencje polityczne i gospodarcze oraz kwestie związane z odbudową gospodarki tego kraju.

Po wybuchu wojny szacowano, że Ukraina może w jej wyniku stracić 45 proc. swojego PKB. Obecnie wydaje się, że aż tak źle nie będzie.

- Teraz sytuacja jest o wiele lepsza, wiele firm stara się prowadzić działalność, zatrudniać ponownie pracowników. Miasta starają się wrócić do życia, odbić od dna

– mówiła podczas jednej z debat Mariia Repko, zastępczyni dyrektora ukraińskiego ośrodka badawczego Centrum Strategii Ekonomicznej. To wcale nie znaczy, że powojenna odbudowa Ukrainy będzie łatwa. Wartość zniszczonej przez Rosję infrastruktury szacuje się na ok. bilion dolarów, a koszt odbudowy na ok. 750 mld dol.

Jak wskazała Magdalena Rzeczkowska, minister finansów, pierwsza faza pomocy powinna polegać na pomocy bezpośredniej uchodźcom i stabilizowaniu finansów Ukrainy, w których deficyt co miesiąc wynosi 5 mld dolarów. Potem powinny nastąpić kolejne etapy: odbudowa infrastruktury krytycznej, doprowadzenie do szybkiego ożywienia gospodarki, jej modernizacja i odbudowa.

Wojna wywołała szok gospodarczy

- W pierwszym dniu karpackiej imprezy eksperci ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zaprezentowali Raport SGH i Forum Ekonomicznego, w którym omówiono kluczowe problemy i wyzwania stojące przed Polską i krajami Europy Środkowo-Wschodniej. – W tym roku rzeczywistość na naszym kontynencie została zdeterminowana przez brutalną agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i wszystkie konsekwencje z tym związane, takie jak kryzys uchodźczy i humanitarny w krajach sąsiadujących z Ukrainą, wojnę gazową Kremla z Europą i blokadę przez Rosję ukraińskiego zboża wysyłanego przez Morze Czarne. Wojna wywołała potężny szok gospodarczy, hamując oczekiwane ożywienie po pandemii COVID-19

– stwierdził prof. Piotr Wachowiak, rektor SGH.

Jak wyjść z kryzysu?

Dużym zainteresowaniem uczestników forum cieszyło się wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego, który mówił m. in. o największych wyzwaniach stojących przed Polską i Europą.

Kryzys energetyczny, kryzys inflacyjny, kryzys bezpieczeństwa – to problemy, z którymi mierzymy się w ostatnim, trudnym dla wszystkich czasie. Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej podjąć działania mające na celu pomoc polskim obywatelom, polskiemu przedsiębiorcy, ale i mieszkańcom Europy, a nawet świata 

– wskazał premier Morawiecki. Prezes Rady Ministrów wskazał na działania podejmowane przez rząd, które mają pomóc polskiej gospodarce w wyjściu z kryzysu. Z jednej strony są to projekty pomagające obywatelom złagodzić skutki kryzysu (dodatki osłonowe, tarcza antyinflacyjna i obniżka podatków). Natomiast drugi typ działań obejmuje strefę makro i stabilizację finansów publicznych.

Premier Morawiecki zwrócił uwagę na potrzebę lepszej współpracy z instytucjami europejskimi.

Mamy strukturalną niedoskonałość w procesie podejmowania decyzji i to blokuje dalsze działania. Dlatego domagamy się od Komisji Europejskiej szybszego tempa i większego zrozumienia problemu, z którym przyszło się nam zmierzyć, zwłaszcza w kontekście kryzysu energetycznego. To, nad czym bezwzględnie należy się pochylić, to kwestia zmniejszenia kosztu energii poprzez przynajmniej częściowe obniżenie kosztów ETS oraz zmiana mechanizmu ustalania cen

– podkreślił szef polskiego rządu.

O perspektywach polskiej gospodarki i wsparciu dla polskich przedsiębiorców w okresie pandemii mówił też Paweł Borys, prezes Polskiego Fundusz Rozwoju (PFR). Podejmowane przez instytucje takie jak PFR działania przyniosły wymierny efekt w postaci utrzymania dobrej kondycji polskiego sektora przedsiębiorstw. Według danych PFR w okresie pandemii pomoc publiczną otrzymało 350 tys. firm, a tylko 10 proc. działających w najbardziej poszkodowanych branżach zwalniało pracowników.

- W przyszłym roku ustabilizujemy gospodarkę, inflacja wyraźnie spadnie, nadejdzie ożywienie, rynek pracy będzie stabilny

– stwierdził prezes Borys.

Prezentacje nowych inwestycji i innowacyjnych technologii

Tradycyjnie Forum Ekonomiczne było okazją dla polskich i zagranicznych firm do zaprezentowania swoich planów inwestycyjnych, innowacyjnych projektów. Podczas tegorocznej imprezy firma DS Smith poinformowała o planach otwarcia w najbliższych dniach w Bełchatowie jednej z najnowocześniejszych swoich fabryk w Europie. W bełchatowskim Centrum Innowacji i Produkcji Opakowań Wspierających Zrównoważony Rozwój powstawać będą opakowania, nadające się w 100 proc. do recyklingu lub ponownego użycia, dla największych firm sektora przemysłowego i FMCG, ze szczególnym uwzględnieniem kanału e-commerce. Wartość inwestycji to ponad 300 mln zł. Pracę w zakładzie znajdzie ok. 200 osób.

Z kolei spółka KGHM Polska Miedź z amerykańskim partnerem, firmą NuScale, zaprezentowały w Karpaczu model reaktora SMR, który miedziowy gigant ma wybudować w Polsce. Pierwszy taki reaktor ma zostać oddany do użytku do 2029 r. W lipcu KGHM jako pierwsza spółka w kraju złożyła wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę technologii i przygotowania studium lokalizacyjnego. Natomiast znana sieć handlowa Żabka zaprezentowała Żabka Eko Smart – pierwszy w Polsce sklep łączący ekologię z technologią. W Żabce Eko Smart zastosowano m.in. jedną z pierwszych na świecie instalacji perowskitowych – w tej przełomowej technologii powstały tzw. cenówki oraz żaluzje z ogniwami perowskitowymi. Placówkę wyposażono w systemy do zdalnego zarządzania oświetleniem oraz znajdującymi się w sklepie urządzeniami (Smart Shop Control), a przy stoisku z kawomatem ułożono płytki wykonane z fusów i łusek po kawie. Pierwszy innowacyjny sklep Żabki powstał w Poznaniu, a wkrótce mają być uruchomione jeszcze trzy tego typu sklepy, w różnych częściach kraju.

Forum Ekonomiczne co roku przyznaje różnego rodzaju nagrody. Tegorocznym laureatem najważniejszej z nich, czyli tytułu „Człowieka Roku”, został prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 Źródło: redakcja

 

Andrzej Ratajczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo