Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Praca w cybersecurity. Charakterystyka, wymagania i zarobki

Obecnie nie ma już firm, które przynajmniej części danych nie trzymają na dyskach, serwerach lub w chmurach. O tym, jak są one cenne, wiedzą nie tylko ich właściciele, ale również przestępcy chcący je wykraść. By uniemożliwić im działanie, potrzebni są wyspecjalizowani pracownicy. Na czym polega ich praca i ile w niej można zarobić?

freepik.com

Na czym polega praca specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa?

Mianem specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa (cybersecurity) określa się osoby zajmujące się ochroną poufnych danych firmy. Zatrudnieni na tym stanowisku eksperci opracowują procedury zabezpieczania cennych informacji. Po wdrożeniu ich w życie na bieżąco sprawdzają, czy stworzone przez nich mechanizmy są skuteczne. W razie potrzeby je aktualizują. Co więcej, robią to nawet, gdy zabezpieczenia działają właściwie. Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa zawsze powinien być o krok przed przestępcami, którzy szukają luk w systemach ochrony danych.

Codzienny monitoring firmowej sieci informatycznej to najważniejszy, ale nie jedyny obowiązek ekspertów ds. cybersecurity. Oprócz tego do ich zadań należy także zapobieganie przed otrzymaniem nieautoryzowanego dostępu przez osobę niepowołaną, eliminacja ryzyka przypadkowego wycieku danych oraz nadawanie innym pracownikom firmy uprawnień stosownych do ich stanowiska. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa bywają ponadto proszeni o prowadzenie szkoleń dla innych zatrudnionych osób.

Jakie wymagania przed kandydatami stawiają pracodawcy?

Pracodawcy, publikując ogłoszenia pracy w cybersecurity, akcentują nie tylko konieczność posiadania kompetencji twardych, ale również miękkich. Dobry pracownik na tym stanowisku to osoba, która jest gotowa się nieustannie dokształcać. Ten warunek to konieczność. Do tego, by zawsze być krok przed cyberprzestępcami, trzeba być na bieżąco zarówno z najnowszymi metodami ich działania, jak i zmieniającymi się technologiami, które pozwalają powstrzymać ich ataki na firmowe bazy danych.

Kompetencje miękkie muszą być podparte umiejętnościami twardymi. Podstawą powodzenia na rozmowie kwalifikacyjnej jest m.in. znajomość programów służących do monitorowania ruchu w sieciach firmowych oraz internecie. Oprócz tego ekspert ds. cybersecurity powinien wykazywać się zdolnością obsługi programów szyfrujących i profesjonalnych narzędzi antywirusowych.

Wśród umiejętności wymaganych przez pracodawców znajdują się również języki programowania. Pracownik zajmujący się ochroną danych powinien znać podstawy przynajmniej najpopularniejszych z nich. Przykładami są JavaScript, PHP czy też Python. Kandydat na to stanowisko to ponadto osoba bardzo dobrze posługująca się językiem angielskim. Bez niego nie sposób obsługiwać infrastruktury służącej do ochrony wrażliwych danych. Co więcej, płynny angielski w mowie i piśmie jest niezbędny do komunikowania się z przełożonymi i innymi członkami zespołu oraz pisania raportów na temat swoich bieżących działań.

Jak i za ile pracuje ekspert ds. cyberbezpieczeństwa?

Praca w branży IT powszechnie kojarzy się z możliwością wykonywania całości obowiązków zawodowych z domu. Rzeczywiście, prawidłowość ta dotyczy wielu zawodów informatycznych. W przypadku specjalistów ds. cybersecurity bywa jednak różnie. Miejsce wykonywania pracy zależy od wymagań i infrastruktury własnej firmy lub przedsiębiorstwa klienta, którego danymi opiekuje się dany zespół ekspertów. Niekiedy zdarza się, że powierzone zadania pracownik wykonuje w firmie lub jedynie częściowo z domu.

Co więcej, decydując się na taki fach, trzeba pamiętać o tym, że wiąże się on z nieregularnymi godzinami pracy. Do ataku hakerskiego może dojść o każdej porze doby, co wymaga od zespołu specjalistów nieustannego monitorowania powierzonej im firmowej bazy danych. W zamian za te niedogodności świeżo upieczeni adepci tego zawodu mogą liczyć na zarobki w wysokości nawet 10-15 tys. zł brutto miesięcznie. Wraz z kolejnymi awansami kwota wynagrodzenia może wzrosnąć do około 20 tys. brutto.
 

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
artykuł sponsorowany
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo