Kaczyński: Najważniejsi polscy ministrowie i politycy ofiarami cyberataku z terenu Rosji

"Po zapoznaniu się z informacjami przedstawionymi przez ABW i SKW informuję, że najważniejsi polscy urzędnicy, ministrowie, posłowie różnych opcji politycznych byli przedmiotem ataku cybernetycznego" - powiadomił wicepremier Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Analiza naszych służb oraz służb specjalnych naszych sojuszników pozwala na jednoznaczne stwierdzenie, że atak cybernetyczny został przeprowadzony z terenu Federacji Rosyjskiej

- powiadomił Jarosław Kaczyński.

Jego skala i zasięg są szerokie

- dodał.

Wicepremier zapewnił, że obecnie prowadzone są działania wyjaśniające, ale także zabezpieczające dowody.

Począwszy od dzisiaj do osób poszkodowanych w tym ataku oraz potencjalnie narażonym na jego skutki udają się funkcjonariusze Policji z informacją o tym incydencie oraz przedstawiona będzie każdemu poszkodowanemu i potencjalnie poszkodowanemu odpowiednia ścieżka zabezpieczenia elektronicznego poczty email

 - poinformował Kaczyński.

Zaapelował "do wszystkich o rozwagę i nie wpisywanie się w scenariusz operacji zaplanowanej przeciwko polskim urzędnikom i politykom różnych opcji, której jednym z głównych celów jest uderzenie w polskie społeczeństwo i destabilizacja naszego kraju".

Sprawa cyberataków na Polskę zaistniała publicznie w ubiegłym tygodniu. Wówczas szef KPRM Michał Dworczyk oświadczył na Twitterze, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania do jego skrzynki email i skrzynki jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe. Podkreślił jednocześnie, że "w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny".

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#cyberatak #włamanie #hakerzy #Rosja #Jarosław Kaczyński

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Komentarze (27)
Anonim 22.06.2021 16:30
Winnych oczywiście nie ma? A nie, są, to ruski. Zostaw rower w parku na noc i bądź zdziwiony, że rano go nie ma, wiadomo, wina złodzieja.
Eeeeee tam 18.06.2021 16:47
Czyli jak rozumiem KGB przeczesali komputery ministrów i wygruzowalo im kompromitujące dane .Dlatego możemy się spodziewać że te materiały teraz zaczną zalewać sieć i niemieckie media będą biły pianę . Czy dobrze zrozumiałem ? Moim zdaniem powinni przetrzymać te informacje do czasu rozpoczęcia kampanii wyborczej .
Reytan 18.06.2021 16:39
  • Komentarze: 28723
Putin w ten sposob wszystkich przeszkoli,az beda gotowi,kied ysie naprawde zacznie. Az sie dziwie,bo Rosjanie zupelnie tego nie przemysleli.
Tomcio 18.06.2021 14:32
ABW powinno przyjść do tych dziadersów, co nic nie kumają z informatyki i poszyfrować im dyski i zainstalować VPN i inne takie rzeczy, o których mamy na informatyce w pierwszej klasie, a Bartek to on umiał jak jeszcze był w przedszkolu w starszakach. Dziadersy 30-letnie jak się urodziły to internet był jeszcze z drewna a Youtube był z kamienia łupanego, więc dziadersy nie mogą pojąć, że komputer to jednak coś innego niż taka płaska mechaniczna maszyna do pisania. Szkolenia nie pomogą, bo nie zrozumieją. A jak zrozumieją, to zapomną. A jak nie zapomną, to specjalnie nie będą używać zabezpieczeń. ABW powinno każdemu z polityków zainstalować takie programy do bezpiecznych maili, żeby dziadersi nie mogli gmyrać w komputerach i ich odinstalować. A jak ktoś nie będzie mieć tak chronionych komputerów, to nie wpuszczać dziadersów do Sejmu i szczególnie na stołówkę.
Anonim 18.06.2021 14:49
Sankcje stołówkowe to jest to co by zrozumieli od razu. Nie masz zaświadczenia z ABW, że masz zaszyfrowany komputer i zaszyfrowaną komunikację mailową, to Straż Marszałkowska nie wpuszcza cię jełopie na stołówkę sejmową i mówi ci: "Żyw się jełopie żyjątkami ze swego pustego łba tak jak ruska krasawica Kławdia Jachira".
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo