Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Dzwoni do Ciebie ten numer? Sprawdź, co zrobić!

Dzwoni do Ciebie ktoś z numeru 22 5601600? Lepiej zachowaj ostrożność! Numer ten może zwiastować niemałe problemy. Decyzja, czy odebrać telefon, zależy od konkretnych okoliczności...

twitter.com/@zus_pl

Numer 22 5601600 rzeczywiście należy do infolinii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niestety - jego zastosowanie coraz częściej jest zupełnie inne. Numer ten jest coraz częściej wykorzystywany przez oszustów, którzy fałszują identyfikator dzwoniącego - ostrzeżenie w tej sprawie wydał już zarówno KNF, jak i resort cyfryzacji przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Podczas rozmowy oszuści będą chcieli... wyłudzić od nas dane.

"Bądźmy ostrożni!"

Ostrzeżenia w tej sprawie pojawiły się również w kanałach należących do samego ZUS.

"Dostajemy sygnały od klientów, że oszuści podszywają się pod numer infolinii ZUS. Bądź ostrożny! Numer i nazwę dzwoniącego, które wyświetlają się na ekranie telefonu, da się zafałszować. Nie podawaj dzwoniącemu danych osobowych, w tym danych logowania do PUE ZUS"

- ostrzegł na Twitterze Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dzwoni numer 225601600? Sprawdź, co zrobić!

Mimo wszystko, numeru ZUS nie warto blokować. Numer ZUS – inaczej niż w przypadku wielu infolinii bankowych – jest rzeczywiście wykorzystywany do kontaktu z ubezpieczonymi, np. w sprawach dotyczących L4 takich jak skierowanie na badanie u lekarza. Jeśli się na nie nie stawimy, mogą nam zostać wstrzymane wypłaty pieniędzy, należące się z tytułu zwolnienia.

I to właśnie wykorzystujący oszuści, wydzwaniając do Polaków i pytając ich o dane poufne, jak np. PESEL. Pamiętaj! Prawdziwy ZUS tego nie robi. Przez telefon jedynie przekazuje informacje. 

Powyższa sytuacja to niemalże książkowy przykład tzw. spoofingu, czyli podszywania się pod prawdziwy numer telefonu. W ostatnim czasie zjawisko to przybiera na sile, a sama technika wykorzystywana jest przez działających w Polsce oszustów coraz częściej. Powodem jest oczywiście duża skuteczność - wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia i niestety "ufa" osobom podającym się za urzędnika, bez jakiejkolwiek próby jego weryfikacji.

 Źródło: niezalezna.pl, komputerswiat.pl, KPRM, ZUS

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wideo