Z OSTATNIEJ CHWILI
Senat przyjął bez poprawek nowelę ustawy, zgodnie z którą, gdy Wigilia przypada w niedzielę, to handel pracuje w dwie niedziele poprzedzające 24 grudnia • • •

Co sprywatyzuje nowy prezydent Argentyny?

Zwycięzca niedzielnych wyborów prezydenckich w Argentynie Javier Milei potwierdził zamiar prywatyzacji mediów publicznych oraz należącej w większości do państwa spółki naftowej YPF. Ocenił również, że „powinnością moralną” jest likwidacja banku centralnego.

Javier Milei
Vox España, CC0 - Wikimedia Commons

„Po 100 latach dekadencji system się wali, do tego stopnia, że wybory wykrywa outsider” – powiedział w wywiadzie dla Radia Continental prezydent elekt, który zgodnie z planem zostanie zaprzysiężony 10 grudnia.

„Telewizja publiczna, Radio Nacional, (agencja prasowa) Telam i YPF zostaną sprywatyzowane. Wszystko, co może być w rękach sektora prywatnego, będzie w jego rękach”

– oświadczył Milei na antenie Radia Mitre.

Ocenił, że pod rządami lewicy telewizja publiczna stała się „mechanizmem propagandy”. W kontekście YPF zaznaczył, że „pierwsze, co trzeba zrobić, to zrestrukturyzować ją”, aby mogła zostać „sprzedana w sposób bardzo korzystny dla Argentyńczyków”.

Milei dodał, że sprywatyzowane nie mogą zostać edukacja ani służba zdrowia, ponieważ leżą one w kompetencjach władz poszczególnych prowincji.

Prezydent elekt ponownie skrytykował pokonanego przez siebie w drugiej turze wyborów ministra gospodarki w poprzednim, centrolewicowym rządzie Sergio Massę, którego oskarżył o „stworzenie katastrofy ekonomicznej” w kraju.

Milei potwierdził też, że w jego gabinecie będzie zasiadało zaledwie ośmioro ministrów. W kampanii wyborczej zapowiadał likwidację między innymi resortów środowiska, transportu, nauki oraz turystyki i sportu.

Zwycięzca wyborów wrócił do swojej propozycji odejścia od argentyńskiego peso i zastąpienia go dolarem. Ocenił, że zamknięcie banku centralnego jest „powinnością moralną”, a wybór waluty powinien należeć do Argentyńczyków.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

dp
Wczytuję ocenę...
Komentarze (20)
Anonim 22.11.2023 01:04
ciekawe czy uda mu się znieść aborcję w Argentynie
droma 21.11.2023 13:04
to totalny wzrost głupoty elektoratu ,wybrali następnego hołownię -beksownię ,zapłacą za to ...
Anonim 21.11.2023 09:36
W Szwajcarii inflacja (kradzież oszczedności społeczeństwa przez władze) była 3%, w Argentynie ponad 100%. I przyczyną w obu przypadkach ma być wojna na Ukrainie? Nie dajcie się na to nabrać. Przyczyną inflacji jest zawsze dodruk pieniądza. Dalej Javier likwiduj bank centralny, daj popalić tym złodziejom. Do BRICS też nie wstąpi, a wiec jest przeciw Rosji.
Anonim 21.11.2023 09:32
Na koniec zlikwiduje państwo Argentyna....................
Anonim 21.11.2023 09:09
następny lewacki debil
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo