Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Szansa na rozwiązanie problemów górnictwa?

- Żaden górnik nie straci na wynagrodzeniu przy łączeniu Katowickiego Holdingu Węglowego i Polskiej Grupy Górniczej - powiedział w Katowicach minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Ewkaa; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
- Żaden górnik nie straci na wynagrodzeniu przy łączeniu Katowickiego Holdingu Węglowego i Polskiej Grupy Górniczej - powiedział w Katowicach minister energii Krzysztof Tchórzewski. Minister wraz z wiceministrem Grzegorzem Tobiszowskim uczestniczył w rozmowach zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego i przedstawicieli związków zawodowych ws. warunków połączenia spółek węglowych.

Podczas spotkania omówiono treść porozumienia, na mocy którego możliwe będzie włączenie KHW w struktury PGG. Ustalono, że po dokładnym przeanalizowaniu porozumienia strony wrócą do rozmów.

- W tych rozmowach chodzi o to, żeby znaleźć drogę do kompromisu. Przechodząc do PGG, pracownicy KHW muszą znaleźć się w jakiejś formule odpowiadającej systemowi finansowemu, który funkcjonuje w PGG

– wyjaśnił minister Tchórzewski.  

Suma zobowiązań KHW sięgnęła 2,5 mld zł. W ocenie ministerstwa spółka nie ma szans na dalsze samodzielne funkcjonowanie. A dzięki połączeniu z Polską Grupą Górniczą „powstanie silna, stabilna firma. Firma, dla której priorytetem będą miejsca pracy” – głosi komunikat resortu energii.

Docelowo po fuzji Polska Grupa Górnicza zostanie dokapitalizowana przez inwestorów kwotą ok. 1 mld zł. Dzięki efektom synergii możliwe będzie efektywniejsze wykorzystanie majątku produkcyjnego, udostępnienie nowych parcel eksploatacyjnych, budowa nowych poziomów oraz pogłębienie istniejących szybów.

W ocenie resortu razem firmy stworzą dobrą, szeroką ofertę handlową, która pozwoli nie tylko ugruntować silną pozycję PGG na rynku, ale także dotrzeć do nowych odbiorców. Powstanie wspólna sieci sprzedaży oraz oferta produktowa dla całej grupy, która umożliwi wzrost przychodów o ok. 180 mln zł.

Strony ustaliły, że kolejne spotkanie odbędzie się w poniedziałek 20 lutego br. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#górnictwo

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

MP
Wczytuję ocenę...
Wideo