Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Pasażerowie wracają na kolej

292,4 mln pasażerów – tylu podróżnych skorzystało z pociągów w 2016 r. To duży wzrost w porównaniu do lat poprzednich. Dlatego miniony rok można ocenić jako dobry dla przewozów pasażerskich.

Gratisography
292,4 mln pasażerów – tylu podróżnych skorzystało z pociągów w 2016 r. To duży wzrost w porównaniu do lat poprzednich. Dlatego miniony rok można ocenić jako dobry dla przewozów pasażerskich. Urząd Transportu Kolejowego przygotował dane podsumowujące rok 2016 na kolei.

Liczba pasażerów kolei w 2016 r. wzrosła o ponad 12 mln (4,3 proc.) w porównaniu z rokiem poprzedzającym. Porównanie z 2014 r. jest jeszcze korzystniejsze. W tym przypadku wzrost wynosi ponad 23 mln podróżnych. Istotnie wzrosła też praca przewozowa, czyli iloczyn liczby pasażerów i odległości. W 2016 r. wyniosła 19,2 mld pasażero-kilometrów. Tu zwyżka była jeszcze większa, bo w porównaniu z 2015 r. praca przewozowa była większa o prawie 10 proc. (1,8 mld pasażero-kilometrów). Oznacza to, że bardziej popularne stały się przejazdy na większe odległości. Praca eksploatacyjna wyniosła 159,9 pociągokilometrów.


- Mamy za sobą dobry rok w przewozach pasażerskich. Ponad 290 mln pasażerów oznacza, że podróżni wracają na kolej. To, co przekonuje do kolei to z pewnością nowy komfortowy tabor, a także coraz lepsze czasy przejazdu

– podsumowuje Ignacy Góra, prezes UTK.

W przewozach towarowych statystyki w 2016 r. wyglądają podobnie jak w 2015 r. Praca przewozowa jest na takim samym poziomie co w roku poprzedzającym, czyli 50,6 mld tono-kilometrów. Utrzymała się minimalna tendencja spadkowa jeśli chodzi o masę towarów. Kolej przewiozła w ubiegłym roku 222,2 mln t.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#kolej

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MP
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo