Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Zadłużenie PKP siedmiokrotnie zmniejszone

Równocześnie do planów inwestycyjnych kontynuowany jest proces spłaty zadłużenia PKP, który w dalszym ciągu odbywa się bez wykorzystania środków budżetu państwa.

E=mc3; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0
Równocześnie do planów inwestycyjnych kontynuowany jest proces spłaty zadłużenia PKP, który w dalszym ciągu odbywa się bez wykorzystania środków budżetu państwa. Obecnie zadłużenie największego przewoźnik kolejowego wynosi 950 mln zł, podczas gdy w 2005 r. było to jeszcze ponad 7 mld zł. Proces spłat ma zostać zakończony w 2022 r. – podała spółka w komunikacie.

Firma podsumowała jednocześnie swoją działalność inwestycyjną w ub.r. W 2016 r. PKP PLK zawarły umowy o wartości 7 mld zł. Inwestycje PLK znacząco przyspieszyły. Wartość nowych przetargów na modernizację linii kolejowych w Polsce, ogłoszonych w pierwszych dwóch latach programu inwestycyjnego (2015-2016) wzrosła do 27 mld zł (z planowanych 25 mld zł), co stanowi 40 proc. realizacji Krajowego Programu Kolejowego.

W ubiegłym roku PKP PLK zakończyły także wiele ważnych inwestycji. Należą do nich m.in.: połączenie Łódź Widzew-Łódź Fabryczna oraz nowy dworzec Łódź Fabryczna, modernizacja linii Kraków-Rzeszów, most kolejowy miedzy Polską a Niemcami nad Nysą Łużycką, który ułatwi transport towarów przez granicę zachodnią, modernizacja szlaku towarowego z Pruszcza Gdańskiego do Portu Gdańsk. Przebudowane zostały stacje i przystanki kolejowe m.in. w Gliwicach, Jeleniej Górze, Zielonej Górze, Częstochowie Stradomiu, Przeworsku. Kontynuowana jest przebudowa na węźle krakowskim. Przyspieszyły prace na linii Kraków-Katowice.

PKP Intercity przyjęło nową strategię taborową na lata 2016-2020, w ramach której zainwestuje ok. 2,5 mld zł. Plan zakłada modernizację 455 wagonów i zakup 55 nowych. Dodatkowo przewoźnik kupi 40 lokomotyw - 30 elektrycznych i 10 spalinowo-elektrycznych, a kolejnych 20 lokomotyw elektrycznych serii EU/EP07 w ramach modernizacji zostanie przystosowanych do prędkości 160 km/h. PKP Intercity przeznaczy też środki na unowocześnienie 15 stacji serwisowych.

PKP SA opracowała i realizuje Program Inwestycji Dworcowych. Obejmie on docelowo 464 obiekty dworcowe na terenie całego kraju.  

 Źródło: niezalezna.pl

 

#PKP

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MP
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo