Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Więcej pasażerów na polskich lotniskach w 2016

Ponad 34 mln pasażerów przewinęło się przez polskie lotniska w ub. roku.

Skitterphoto
Ponad 34 mln pasażerów przewinęło się przez polskie lotniska w ub. roku. To wynik znacznie lepszy od oczekiwań, choć widać, że mniejsze lotniska mają spore problemy z utrzymaniem tempa wzrostu.

Za tak dobry rezultat odpowiadają głównie lotnisko Chopina i inne największe porty lotnicze w Polsce, które wypracowały największy wzrost – wynika z wyliczeń portalu Fly4free.pl.

Jego dane wskazują, że w sumie przez polskie lotniska w 2016 r. przewinęło się 34,186 mln pasażerów. Oznacza to, że w ciągu roku liczba pasażerów zwiększyła się prawie o 3,8 mln. Procentowo wzrost jest równie imponujący – w porównaniu do danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego za 2015 r., wygląda na to, że polskie porty przyjęły aż 12,4 proc. więcej podróżnych.

Dane te mogą się jeszcze minimalnie zmienić w jedną lub drugą stronę, bo wciąż nieznane są ostateczne wyniki lotniska w Gdańsku, które prawdopodobnie osiągnęło liczbę 4 mln obsłużonych pasażerów. Do końca listopada z lotniska skorzystało 3,707 mln pasażerów. Z kolei w grudniu 2015 r. przez port przewinęło się 253 tys. osób.

Najwyższy wzrost w liczbach bezwzględnych odnotowało warszawskie lotnisko Chopina, które w ciągu ub. roku obsłużyło ponad 1,6 mln pasażerów więcej niż w 2015 r. Wynik 12,8 miliona pasażerów oznacza wzrost o 14,5 proc. w skali roku. 2017 rok może być jeszcze lepszy – ostatnie miesiące tego roku Chopin kończył ze wzrostami ok. 35 proc., a władze zakładają, że port przyjmie minimum 14 mln ludzi w 2017 r.

Z kolei aż o 18 proc. w skali roku zwiększyła się liczba pasażerów na lotnisku w Krakowie, które było o włos od przebicia bariery 5 mln pasażerów.

Tak duży przyrost liczby pasażerów jest związany m.in. z bardzo dużą liczbą nowych tras. Przewoźnicy w ub.r. otworzyli aż 105 nowych tras z polskich lotnisk, co dało Polsce 13. miejsce na świecie wśród najszybciej rozwijających się rynków lotniczych.

Ponadto z danych za 2015 r. wynika, że tylko pięć portów zanotowało zysk. Były to: Lotnisko Chopina, Gdańsk, Wrocław, Katowice i Kraków.

 



Źródło: fly4free.pl

 

#pasażerowie #lotniska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

MP
Wczytuję ocenę...
Wideo