Clifford Chance i kagiebiści od remontu Tu-154 » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Prawo restrukturyzacyjne ratuje od roku polskie firmy

Mniej zwolnionych pracowników, mniej wierzycieli bez pieniędzy, mniej dramatów i większa stabilność gospodarki - to założenia ustawy prawo restrukturyzacyjne i upadłościowe, która weszła w życ

Unsplash
Mniej zwolnionych pracowników, mniej wierzycieli bez pieniędzy, mniej dramatów i większa stabilność gospodarki - to założenia ustawy prawo restrukturyzacyjne i upadłościowe, która weszła w życie od 1stycznia 2016 r.

Dzisiaj, blisko rok od wprowadzenia nowego prawa, można powiedzieć, że operacja się udała i pacjent przeżył. Ale, jak zauważają eksperci, czeka go jeszcze długa rehabilitacja – komentuje firma PMR Restrukturyzacje.

Od 2003 r., czyli od momentu wprowadzenia regulacji naprawczych w prawie upadłościowym (jako swoistego rodzaju postępowania interwencyjnego) do końca roku 2015, postępowanie upadłościowe ogłoszono wobec blisko 8 tys. przedsiębiorstw. W tym samym czasie postępowania naprawcze wszczęto tylko wobec 58 podmiotów. To ogromne marnotrawstwo potencjału gospodarczego oraz klasyczny symbol martwego prawa.

Przepisy obowiązującego od stycznia 2016 r. prawa restrukturyzacyjnego zmierzają do ochrony przedsiębiorców i umożliwiają skorzystanie z możliwości restrukturyzacji już w początkowej fazie kryzysu. Nowe prawo ma realizować tzw. politykę nowej szansy, czyli gospodarczej strategii państwa ukierunkowanej na ochronę przedsiębiorstw, miejsc pracy, kapitału intelektualnego i know-how.

- Od 1 stycznia br., czyli od wejścia w życie nowej ustawy, do końca października 2016, ogłoszono 514 postępowań upadłościowych. To aż o 119 mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. W tym samym czasie zanotowaliśmy również 155 postępowań restrukturyzacyjnych

- mówi Małgorzata Anisimowicz, prezes PMR Restrukturyzacje SA - Porównując liczbę 155 otwartych postępowań restrukturyzacyjnych w 2016 r., do 58. postępowań naprawczych w latach 2003-2015, możemy zauważyć z jak wielką rewolucją mamy do czynienia - zauważa. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#prawo restrukturyzacyjne

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MP
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo