Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Chińczycy wybudują na Lubelszczyźnie kopalnię

Australijska spółka eksploracyjno-wydobywcza podpisała porozumienie z chińską firmą górniczo-wydobywczą o strategicznej współpracy przy finansowaniu i budowie kopalni Jan Karski w Lubelskim Za

pixabay.com
Australijska spółka eksploracyjno-wydobywcza podpisała porozumienie z chińską firmą górniczo-wydobywczą o strategicznej współpracy przy finansowaniu i budowie kopalni Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym.

Do połowy 2017 r. Prairie Mining i China Coal zamierzają przygotować bankowe studium wykonalności, które będzie podstawą do pozyskania finansowania i rozpoczęcia budowy kopalni – poinformowała spółka Prairie Mining.


– Węgiel jeszcze na długie dekady pozostanie podstawą bezpieczeństwa surowcowego Polski i źródłem taniej energii dla krajowej gospodarki. Planowana przez Prairie inwestycja w przemyśle węglowym wpisuje się w politykę reindustrializacji wdrażaną przez rząd. Budowa nowoczesnej i wysoce wydajnej kopalni w Lubelskim Zagłębiu Węglowym da impuls rozwojowy krajowej branży wydobywczej i odbuduje pozycję Polski jako znaczącego eksportera węgla

– mówi Artur Kluczny, wiceprezes PD Co, spółki zależnej Prairie prowadzącej projekt kopalni Jan Karski.

Całkowite zasoby węgla w złożu węgla kamiennego „Lublin” wynoszą 728 mln t. Planowana roczna produkcja węgla handlowego wyniesie 6,3 mln t. Kopalnia zostanie zaprojektowana i wybudowana przy wykorzystaniu nowoczesnych międzynarodowych technologii, co w połączeniu z bardzo korzystnymi warunkami geologicznymi w Zagłębiu Lubelskim ma pozwolić na uzyskanie najniższych kosztów wydobycia węgla kamiennego w Europie.

Łączne nakłady inwestycyjne lubelskiego projektu szacowane są na 632 mln dol. Szacuje się, że dzięki powstaniu kopalni zostanie stworzonych bezpośrednio i pośrednio 10 tys. miejsc pracy. Po przejęciu przez Prairie projektu budowy kopalni Dębińsko na Górnym Śląsku, zasoby surowcowe Australijczyków w Polsce zwiększą się o ok. 210-260 mln t węgla koksującego typu 35.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#kopalnia Jan Karski

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MP
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo