Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Mieszkania powoli drożeją

Kredyty drożeją, a i w cenach mieszkań dawno nie było widać deflacji. Zmiany postępują stopniowo, ale przez ostatnie 19 miesięcy zakup mieszkania zdrożał już prawie o 10 proc.

kaboompics.com
Kredyty drożeją, a i w cenach mieszkań dawno nie było widać deflacji. Zmiany postępują stopniowo, ale przez ostatnie 19 miesięcy zakup mieszkania zdrożał już prawie o 10 proc.

Jak wynika z szacunków Lion’s Bank i portalu nieruchomości Morizon.pl, chcąc kupić mieszkanie na kredyt w jednym z 10 największych polskich miast, trzeba się liczyć z kosztem wyraźnie wyższym niż przed rokiem (o 7,7 proc.).

Przy tym koszt zakupu mieszkania na kredyt rośnie już od 19 miesięcy. Taki wzrost zawdzięczamy odrobinę wyższym cenom ofertowym mieszkań. Ponadto cały czas mamy do czynienia z pogarszającymi się warunkami kredytowymi i rosnącym oprocentowaniem długu. Banki chcą pożyczać znacznie mniej niż przed dwoma laty, wzrosły marże kredytowe, a także coraz odważniej mówi się o potrzebie podniesienia stóp procentowych, co wprost miałoby przełożenie na oprocentowanie kredytów mieszkaniowych.

Ponadto dziś trzeba mieć 15-procentowy wkład własny przy zakupie mieszkania na kredyt, a za niecałe trzy miesiące banki zaczną wymagać 20 proc. ceny mieszkania w gotówce, jeśli kredytobiorca nie chce płacić za dodatkowe ubezpieczenie - podkreślają eksperci z Lion’s Bank i Morizon.pl.

Według ich obliczeń - gdyby dziś zadłużyć się na 30 lat z 20-procentowym wkładem własnym na popularne dwupokojowe mieszkanie (tzw. M3) w jednym z 10 największych polskich miast, trzeba się liczyć z ratą na poziomie 995 zł (średnia dla badanych miast). W przypadku kawalerek miesięczną ratę można dziś oszacować na 597 zł miesięcznie, a trzypokojowych lokali na 1493 zł miesięcznie.

W poszczególnych miastach wyniki te byłyby oczywiście bardzo zróżnicowane. Najwyższe byłyby w Warszawie, gdzie zadłużając się na trzy pokoje, trzeba oddawać do banku przeciętnie 2250 zł miesięcznie. Przy wyborze dwóch pokoi ratę oszacować można na 1500 zł miesięcznie, a w przypadku kawalerki 900 zł miesięcznie. Na drugim biegunie są takie miasta jak Bydgoszcz, Łódź i Katowice. Tam kupując kawalerkę na kredyt trzeba się liczyć z miesięczną ratą na poziomie 430 - 460 zł miesięcznie. W przypadku dwóch pokoi byłoby to 720-760 zł, a trzech około 1080-1140 zł.  

 Źródło: niezalezna.pl,morizon.pl

 

#mieszkania

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MP
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo