Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Prawie dwukrotnie skuteczniejsza kontrola skarbowa

Ponad 1,5 mld zł pozostało w budżecie państwa dzięki tegorocznym działaniom kontroli skarbowej. Dla porównania w analogicznym okresie ub.

Jarosław Pocztarski; creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en
Ponad 1,5 mld zł pozostało w budżecie państwa dzięki tegorocznym działaniom kontroli skarbowej. Dla porównania w analogicznym okresie ub. roku (trzy kwartały) kwota ta wyniosła niespełna 870 mln zł – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Zdaniem resortu wzrost skuteczności kontroli skarbowej nie wiąże się ze znaczącym zwiększeniem liczby kontroli. Było ich tylko nieco więcej niż przed rokiem. Inspektorzy za to coraz skuteczniej typują do kontroli i z większą precyzją śledzą nowe kanały funkcjonowania grup przestępczych, które coraz częściej rozbijają.


- Postawiliśmy przed naszymi służbami jasne zadanie, aby działały tam, gdzie w sposób zuchwały próbuje się oszukiwać nasze państwo, gdzie funkcjonują zorganizowane grupy przestępcze, które wcześniej nie czuły oddechu służb skarbowych na plecach. To zdecydowanie się zmieniło

– mówi wiceminister finansów i Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Wiesław Jasiński. – Ważne jest to, co dzięki działaniom służb uda się odzyskać do naszego wspólnego budżetu. A dzięki zaangażowaniu pracowników kontroli skarbowej i wywiadu skarbowego udaje się coraz więcej – dodaje.


- Najbardziej wyraźny trend zauważalny jest w zatrzymaniach wypłat z budżetu nienależnego zwrotu podatku VAT. Kontrola skarbowa szybciej identyfikuje próby wyłudzeń podatku, dlatego możemy sprawniej blokować wypłaty VAT, których po prostu być nie powinno

– wyjaśnia minister Jasiński.

W pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku powstrzymano w ten sposób próby oszustw na kwotę ponad 566 mln zł, podczas gdy w ub. roku zaledwie 130 mln zł (wzrost o ponad 335 proc.).  

 Źródło: niezalezna.pl

 

#kontrole skarbowe

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MP
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo