Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Brexit – cisza przed burzą?

Po czerwcowej panice i ogromnych turbulencjach na rynkach związanych z decyzją Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej obecnie dyskusja nad konsekwencjami tzw.

Elionas2 (pixabay)
Po czerwcowej panice i ogromnych turbulencjach na rynkach związanych z decyzją Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej obecnie dyskusja nad konsekwencjami tzw. Brexitu ucichła.

- Indeks zmienności akcji europejskich (EuroStoxx50) osiągał swoje maksima w okolicach referendum, po czym wyraźnie spadł, co sprzyjało rynkowi akcji – mówi Jakub Wojciechowski, dyrektor inwestycyjny z Biura Doradztwa Inwestycyjnego Citi Handlowy. Jednak, jak dodaje, to tylko cisza przed burzą, a najbliższe miesiące mogą przynieść sporą nerwowości, a szczególną uwagę inwestorów mogą zwracać dwie kwestie – dostęp do wspólnego rynku i wpływ różnych scenariuszy Brexitu na gospodarkę.


- Ważnym pytaniem jest to, czy poszczególne sektory brytyjskiej gospodarki utrzymają dostęp do wspólnego, unijnego rynku. Ma to znaczenie w szczególności dla sektora finansowego, dla którego Londyn jest jednym z najważniejszych ośrodków handlu na świecie. Na ostatniej konferencji Partii Konserwatywnej premier Teresa May stwierdziła nieoczekiwanie, że Wielkiej Brytanii zależy na ochronie swoich granic i choć utrzymanie wspólnego rynku jest ważne to jest gotowa z niego zrezygnować kosztem utrzymania kontroli imigracji. Ta deklaracja wywołuje obawy, że rząd brytyjski zmierza w kierunku silniejszej separacji od Unii, niż można było to zakładać na początku

– uważa Wojciechowski.

Jego zdaniem od sposobu wyjścia Wlk. Brytanii z Unii zależy oczywiście ostateczny wpływ tej decyzji na gospodarkę brytyjską. - Choć ostatnie dane makroekonomiczne nie wskazują na istotne pogorszenie nastrojów, to jednak wśród przedsiębiorców widać wyraźne zaniepokojenie. Według ostatniej ankiety firmy KPMG, aż 3/4 brytyjskich dyrektorów wykonawczych rozważa przeniesienie siedziby swoich firm poza Wielką Brytanię – zauważa ekspert. - W ocenie naszych ekonomistów sama niepewność wokół sprawy Brexitu może zmniejszać dynamikę wzrostu brytyjskiej gospodarki w przyszłym roku nawet o połowę - dodaje.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Brexit

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MP
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo