NOTY BIOGRAFICZNE: z

Zalewska Anna
Ur. 06 lipca 1965 w Świebodzicach
Minister edukacji narodowej. Odpowiada za wychowanie przedszkolne, kształcenie ogólnokształcące, specjalne i zawodowe, a także podstawy programowe, dopuszczanie podręczników oraz kwestie związane z zatrudnianiem nauczycieli. Autorka reformy edukacji.
Zaremba Krzysztof
Ur. 12 grudnia 1972 w Szczecinie
PiS; z wykształcenia politolog, z doświadczeniem poselskim i senatorskim. Wnuk pierwszego polskiego prezydenta Szczecina – Piotra Zaremby. Eurosceptyk. Do 2006 r. przewodniczył zarządowi regionu zachodniopomorskiego PO.
Zasada Artur
Ur. 05 czerwca 1969 w Zielonej Górze
PiS; był radnym zielonogórskim i europosłem. Pracował w policji, Poczcie Polskiej, Ministerstwie Łączności, był dyrektorem oddziału Totalizatora Sportowego. Lista partii jest długa: najpierw ZChn, potem Przymierze Prawicy, następnie PiS i PO.
Zawiślak Sławomir
Ur. 09 czerwca 1963 w Krasnobrodzie
PiS; pracował jako urzędnik administracji miejskiej i wojewódzkiej, był m.in. dyrektorem basenu. Zanim wstąpił do PiS, działał w ZChN.
Zbonikowski Łukasz
Ur. 20 lutego 1978 w Toruniu
Dostał się z list PiS, ale startował bez rekomendacji partii, (ur. 1978); najbardziej bezczelny poseł tej kadencji. We wrześniu 2015 r. zawieszony w prawach członka PiS przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego w związku z doniesieniami złożonymi do prokuratur w Chełmnie i Włocławku dotyczącymi jego życia osobistego - według naszych informacji całkowicie kompromitującemu go nie tylko jako polityka, ale i człowieka.
Zembaczyński Witold
Ur. 28 grudnia 1980 w Opolu
Nowoczesna; przedsiębiorca, opolski radny. Działał w PO. Syn byłego prezydenta Opola i wojewody opolskiego Ryszarda Zembaczyńskiego (PO) - w PRL zaangażowanego działacza komunistycznej młodzieżówki ZSP.
Zielińska Elżbieta
Ur. 13 października 1988 w Gorlicach
Kukiz’15; politolog, poseł na Sejm VIII kadencji. Współprzewodnicząca Klubów Młodych Kukiz’15. „Posłanka Kukiz'15 Elżbieta Borowska zmieniła nazwisko. Dlaczego? Po prostu... wyszła za mąż i przyjęła nazwisko męża. Zaślubiny odbyły się nie w rodzinnej Kobylance koło Gorlic, lecz Warszawie” – pisał w kwietniu 2014 r. portal www.sadeczanin.info.
Zieliński Jarosław
Ur. 20 września 1960 w Szwajcarii k. Suwałk
PiS; nauczyciel, poseł od 2003 r., były wiceminister edukacji i wiceminister spraw wewnętrznych. Był też burmistrzem Dzielnicy Warszawa-Śródmieście. W latach 90. ważny polityk Porozumienia Centrum, był sekretarzem generalnym PiS.
Ziemniak Wojciech
Ur. 25 marca 1956 w Czempiniu
PO; zaczynał jako nauczyciel w-f, potem dyrektor szkół i ośrodków sportowych. Zaangażowany w działalność charytatywną i organizację imprez sportowych dla młodzieży.
Ziobro Zbigniew
Ur. 18 sierpnia 1970 w Krakowie
Minister sprawiedliwości. Do jego zadań należą sprawy związane z sądownictwem, więziennictwem, notariatem, adwokaturą i radcami prawnymi. Odpowiada także m.in. za przygotowanie projektów w zakresie prawa karnego, cywilnego, w tym rodzinnego.
Ziółkowski Szymon
Ur. 01 lipca 1976 w Poznaniu
PO; młociarz, mistrz olimpijski i dwukrotny mistrz świata, jeden z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletów. Członek honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich w 2010 i w 2015 r.
Zuba Maria
Ur. 06 kwietnia 1951 w Suchedniowie
PiS; była burmistrz Suchedniowa i wicewojewoda świętokrzyski, w latach 90. związana z Unią Wolności. W latach 2001–2005 w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.
Zubowski Wojciech
Ur. 12 listopada 1979 w Wrocławiu
PiS; pracował w KGHM Polska Miedź, był radnym powiatu głogowskiego. W sejmie od 2011 r. Syn Jana Zubowskiego, byłego prezydenta Głogowa (też z PiS).
Zwiercan Małgorzata
Ur. 06 lipca 1958 w Gdyni
Kukiz'15; terapeutka i przedsiębiorca. W latach 80. związana z Solidarnością Walczącą, zajmowała się dystrybucją wydawnictw drugiego obiegu. W 1990 r. w prezydenckiej kampanii wyborczej wspierała Kornela Morawieckiego.
Zyska Ireneusz
Ur. 05 sierpnia 1969 w Świebodzicach
Kukiz’15, (ur.1969); pracował jako radca prawny. Był radnym i zastępcą burmistrza miasta Świebodzice. Związany z grupą samorządowców dolnośląskich KWW Bezpartyjni samorządowcy. Opuścił klub Kukiz’15, wraz z Kornelem Morawieckim i Małgorzatą Zwiercan założył koło poselskie „Wolni i Solidarni”.

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts