Dworczyk Michał
Ur. 22 lipca 1975 w Warszawie
PiS; założyciel i prezes Fundacji Wolność i Demokracja. W połowie lat 90. zaangażował się w działalność w Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska". W latach 2005-2007 pracował w Kancelarii Premiera, brał tam m.in. udział w pracach nad projektami ustaw o Karcie Polaka; był doradcą w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Od 2017 sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Pochodzi z rodziny o patriotycznych korzeniach. Dziadek rotm. Kazimierz Lenartowicz służył w II Korpusie Wojska Polskiego w Rosji. Jako młody porucznik dowodził 1-szym szwadronem 6 p.uł. w szarży pod Kaniowem oraz walczył w wojnie polsko – bolszewickiej. Po kampanii 1939 roku spędził 3 lata w łagrach, by następnie wraz z armią gen. Andersa opuścić Związek Sowiecki. Zmarł na emigracji, z której, z powodów politycznych nie mógł wrócić do Polski.

Drugi dziadek – kpt. lekarz Marian Dworczyk był uczestnikiem wojny polsko – bolszewickiej. Po jej zakończeniu prowadził praktykę lekarską na Śląsku, a następnie w centralnej Polsce. Był znanym lokalnie społecznikiem angażującym się w inicjatywy patriotyczne. Ojciec – Jan Dworczyk, farmaceuta, w czasie wojny był harcerzem Szarych Szeregów ps. „Michał”. Po wojnie dużą część życia poświęcił rozwojowi turystyki pieszej i kajakowej w ramach PTTK. Matka, emerytowana geodetka, jako członek Solidarności kolportowała prasę i książki ukazujące się w tzw. drugim obiegu.
 

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts