Kamiński Mariusz
Ur. 25 września 1965 w Sochaczewie
Minister-członek Rady Ministrów, koordynator służb specjalnych. Działacz NZS. W 1981 r. został skazany na rok pobytu w poprawczaku za zbezczeszczenie Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. Przewodniczący Ligi Republikańskiej. Współtwórca Fundacji "Pamiętamy" działającej na rzecz upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych. Szef i twórca CBA, za co do dziś jest atakowany przez wpływowe grupy interesu. Człowiek roku 2007 „Gazety Polskiej”.

Poseł na Sejm III, IV, V, VII, VIII kadencji.  

Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Jako przedstawiciel opozycyjnych organizacji studenckich brał udział w jednym z podzespołów Okrągłego Stołu. Współtwórca Fundacji "Pamiętamy" działającej na rzecz upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych. W 1993 r. zakładał, a następnie przewodniczył stowarzyszeniu Liga Republikańska. W 1997 r. wybrany na posła z listy ogólnopolskiej Akcji Wyborczej Solidarność.

W 2001 r. i 2005 r. uzyskiwał mandat jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości w okręgu warszawskim. W latach 2001-2002 był wiceprezesem partii Przymierze Prawicy, następnie z tym ugrupowaniem przystąpił do PiS, w którym od 2004 roku do 2006 r. pełnił obowiązki prezesa regionu warszawskiego. W rządzie Kazimierza Marcinkiewicza był sekretarzem stanu w KPRM. 5 lipca 2006 r. zrezygnował z mandatu poselskiego. 6 lipca 2006 roku odebrał nominację na pełnomocnika ds. organizacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. 3 sierpnia 2006 r. premier Jarosław Kaczyński powołał go na szefa nowo utworzonego CBA. 13 października 2009 r. Donald Tusk odwołał go ze stanowiska. W styczniu 2011 r. ponownie wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach 2011 r. ponownie zdobył mandat poselski. 26 listopada 2011 r. został wybrany przez radę polityczną PiS na wiceprezesa partii. W 2015 r. ponownie wybrany na posła z listy PiS.

W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts