​Pierwszy bieszczadzki hipis: niech inni ministrowie zrobią to, co Antoni Macierewicz!

  

To od jego szałasu, nielegalnie zbudowanego w Bieszczadach, rozpoczęła się legenda tamtejszych hipisów. W latach 80. organizował rolnicze strajki, w więzieniach prowadził głodówki i był poddawany torturze przymusowego dokarmiania. Dziś dostaje ordery, ale jednocześnie ma świeżutki zarzut pobicia dwóch policjantów we… własnym domu. Wieńczysław Nowacki będzie dziś o 21.30 gościem Piotra Lisiewicza w „Wywiadzie z chuliganem” w Telewizji Republika.

Od prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy otrzymał odznaczenia za swoją działalność w Solidarności Rolników Indywidualnych i organizowanie oporu rolników w latach 80. Jest głównym bohaterem wydanej niedawno książki „Bieszczady w PRL”.


fot. Prezes IPN Jarosław Szarek odznacza Wieńczysława Nowackiego

Ale uważa, że walka o suwerenność Polski jeszcze się nie skończyła. Zarzuty pobicia policjantów we własnym domu w listopadzie 2016 r., przy okazji doprowadzania na cywilną rozprawę wiąże z faktem, że zorganizował mieszkańców swojej okolicy przeciwko budowie wiatraków przez spółkę na czele której stoją czołowi politycy PSL.

To się tak przeplata: raz pała, raz medal, raz pała, raz medal. Taką mamy rzeczywistość – ironizuje. – Kiedyś milicja działała na zasadzie zlecenia od góry do dołu. Dzisiaj jest odwrotnie. Działa od dołu do góry. Nawet jeśli PiS przejął władzę i próbuje reformować cały system, to jednak jego struktury istnieją od wielu lat. Są one powiązane ze sobą. To sądy, prokuratura i policja – wylicza Wieńczysław Nowacki.

Jest zwolennikiem „dobrej zmiany”, ale uważa, że w wielu lokalnych środowiskach jest ona wciąż jeszcze fikcją. – Lokalne układy, które dbają o to, by zachować swoje stanowiska  i wpływy gospodarcze opierają się władzy wybranej demokratycznie, która nie wywodzi się z postkomunistycznej oligarchii. Często jest to zakamuflowane w taki sposób, by trudno było rozszyfrować, kto jakie interesy reprezentuje – mówi.

Twierdzi, że PiS powinien działać bardziej zdecydowanie. – Z wielkim szacunkiem podchodzę do tego, co robi Antoni Macierewicz, mimo olbrzymiej nagonki na niego. Robi dokładnie to, co należy robić. Jeśli podobnie zaczęło by się dziać w policji, prokuraturze, a zwłaszcza w sądach, to wtedy będziemy naprawdę mieli do czynienia z dobrą zmianą – ocenia.

Mieszka od czasów komuny w podpoznańskim Robakowie i w ostatnich latach zorganizował lokalną społeczność przeciwko budowie wiatraków. 


fot. Plakat przeciwników wiatraków

Nie przynoszą korzyści ekonomicznych, żadnych korzyści w sensie energetycznym. Są prywatną inicjatywą, która wykorzystuje dotacje Unii Europejskiej, mające na celu tzw. poprawę bilansu energetycznego. To jest pozorny cel, bo najważniejszym jest to, że wszystkie konstrukcje do tych elektrowni wiatrowych są produkowane w niemieckich stoczniach – mówi.

PSL uważa za organizację skrajnie szkodliwą. – To nie jest arbuz zielony na zewnątrz, a czerwony w środku. To jest rak, który jest cały czerwony. Rak, który toczy Polską bardziej niż jakiekolwiek inne układy. Międzynarodowy układ finansowy uznał go za przydatny i karmi tego raka.  Ci ludzie wyznają tylko i wyłącznie wartości materialne i im służą – stwierdza.

Za czasów hipisowskich kolegami Wieńczysława Nowackiego byli wówczas Ryszard „Pies” Terlecki i Marek „Członek” Kuchciński, obecnie czołowi politycy PiS. Jak wspomina Nowacki, w Bieszczadach panowało wówczas bezprawie, powstawały luksusowe ośrodki dla komunistycznej władzy, a rządził tym płk Kazimierz Doskoczyński. Nielegalna wioska została zlikwidowana, a hipisi trafili do więzień.


fot. Od tego nielegalnego szałasu Wieńczysława Nowackiego zaczęli w 1974 r. bieszczadzcy hipisi

O ostatniej awanturze wokół festiwalu w Opolu mówi: „Dojrzewa w nas myśl, że w tej sytuacji to my zrobimy festiwal na Caryńskim zamiast Opola. Dla młodych ludzi oczywiście. Najważniejszą grupą zainteresowaną będzie KSU z Ustrzyk Dolnych”.

Program „Wywiad z chuliganem” jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W Radiu Poznań wysłuchać można go w soboty o 20.00. Telewizyjna premiera w każdą niedzielę o 21.30, w Telewizji Republika.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Książki nazistowskiego propagandysty nie znikną z Amazona? „Działamy zgodnie z regulaminem”

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/peter89ba

  

Jako sprzedawca książek jesteśmy świadomi historii związanej z ich cenzurą, dlatego nie lekceważymy tej kwestii. Uważamy, że ważne jest zapewnienie dostępu do treści drukowanych także w przypadku książek, które mogą budzić zastrzeżenia - pisze spółka Amazon odpowiadając na apel Muzeum Auschwitz, o usunięcie ze sprzedaży książek autorstwa Juliusa Streichera – jednego z organizatorów pogromów żydowskich.

Muzeum Auschwitz zaapelowało na Twitterze do szefa Amazona Jeffa Bezosa, by ze sklepu internetowego usunięto książki z nazistowską propagandą. Placówka wskazała, że wśród oferowanych tytułów są prace Juliusa Steichera, organizatora pogromów antyżydowskich.

"Nienawistna, zjadliwie antysemicka propaganda nazistowska jest dostępna w sprzedaży nie tylko w Internecie na @AmazonUK. Książki autorów jak Julius Streicher można znaleźć również na @amazon i @AmazonDE. Takie książki należy natychmiast usunąć"

– podało na Twitterze Muzeum.

Placówka zilustrowała swój wpis skanem stron Amazon, na których oferowane są angielskie i francuskie tłumaczenia antysemickich książek Streichera, także kierowanych do dzieci.

O to samo do brytyjskiego oddziału Amazon zaapelował też Holocaust Educational Trust. Na Twitterze napisali: "Nie ma miejsca na nazistowską propagandę na elektronicznych półkach z książkami w naszym kraju. Wzywamy @AmazonUK, by usunął nazistowską propagandę, którą sprzedaje".

Podobny apel do władz Amazona wystosował litewski prezydent Linas Linkevicius.

Przyłączam się do prośby i żądania Muzeum Auschwitz, o usunięcie książek z nazistowską propagandą. Jest to kompletnie nie do zaakceptowania

- napisał na Twitterze.

"Jako sprzedawca książek jesteśmy świadomi historii związanej z ich cenzurą, dlatego nie lekceważymy tej kwestii. Uważamy, że ważne jest zapewnienie dostępu do treści drukowanych, także w przypadku książek, które mogą budzić zastrzeżenia. Tym niemniej wszelkie wątpliwości i sygnały, dotyczące zasadności sprzedaży wybranych tytułów, traktujemy bardzo poważnie"

- odpowiedział Amazon w oficjalnym stanowisku.

[polecam:https://niezalezna.pl/312204-to-nalezy-natychmiast-usunac-muzeum-auschwitz-pisze-do-szefa-amazona]

Jak dodano, "Amazon działa zgodnie z regulaminem, określającym, które książki mogą być wystawione na sprzedaż".

"Inwestujemy wiele czasu i zasobów by mieć pewność, że nasze wytyczne są przestrzegane. W przypadku gdy jakiś produkt nie jest z nimi zgodny, zostaje wycofany ze sprzedaży. Dodatkowo – poza naszymi stałymi, proaktywnymi działaniami – niezwłocznie reagujemy na sygnały o wszelkich odstępstwach od opisanych zasad"

- czytamy.

Pod koniec ub.r. Amazon – po apelach Muzeum Auschwitz - wycofał z oferty ozdoby świąteczne, otwieracz do butelek oraz podkładkę pod mysz ze zdjęciami obozu Auschwitz. Oświęcimskie muzeum podkreślało wówczas, że sprzedaż produktów ze zdjęciami miejsca, w którym Niemcy zgładzili ponad 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości, świadczy o braku szacunku dla ofiar.

Holocaust Educational Trust jest brytyjską organizacją charytatywną, która przybliża młodzieży historię Holokaustu.

Julius Streicher był jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli nazizmu i antysemityzmu. Był wydawcą pisma propagandowego "Der Stuermer" i współorganizatorem eksterminacji Żydów przez III Rzeszę. Podczas procesu przywódców niemieckich w Norymberdze został skazany na śmierć za zbrodnie przeciw ludzkości i stracony w 1946 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts