Sztuka naiwna. To znaczy jaka?

  

Prymitywizm albo inaczej sztuka naiwna to obrazy tworzone przez artystów nieprofesjonalnych, również przez chorych psychicznie lub osoby niepełnosprawne umysłowo. To często także dzieła stylizowane. Zainteresowanie sztuką naiwną pojawiło się we Francji pod koniec XIX wieku, a najwybitniejszym polskim przedstawicielem tego prądu był Nikifor Krynicki. Już w najbliższy piątek w Katowicach odbędzie się Art Naif Festiwal, w ramach którego zostaną pokazane prace malarzy naiwistów z 42 krajów świata. 


Wystawa prac jest głównym punktem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Naiwnej - jedynej tego typu imprezy w Polsce. Galeria zlokalizowana w postindustrialnym wnętrzu na terenie byłego szybu kopalnianego co roku na ponad dwa miesiące zamienia się w świątynię sztuki naiwnej. Dyrektor festiwalu Monika Paca powiedziała PAP, że sztuka naiwna, inaczej zwana intuicyjną, to domena artystów nieprofesjonalnych; ich prace są pełne kolorów, dbałości o szczegóły, czasem dziecięcego spojrzenia:

Sztuka naiwna to sztuka wypływająca z wnętrza artysty, który nie wymyśla tematów, ale maluje to, co go otacza


- dodała.

Szefowa festiwalu podkreśliła, że to, co charakteryzuje tę sztukę to niepowtarzalność, indywidualność i wyjątkowość:

Ta sztuka zachwyca wszystkich - bez względu na środowisko, z jakiego się pochodzi, bez względu na wiek czy światopogląd. Sztuka naiwna łączy


- podkreśliła dyrektor.

Paca zaznaczyła też, że choć sztuka naiwna często kojarzy się z humorem i optymizmem, to jej reprezentanci poruszają także trudne kwestie jak np. tematyka uchodźców czy handel ludźmi. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej Art Naif Festiwal każdego roku koncentruje się wokół innego kraju. W poprzednich latach były to m.in. kraje afrykańskie, Mongolia, Kuba, Izrael czy Hiszpania. Tym razem jest to Francja:

Francja jest kolebką sztuki naiwnej - tam powstał jej kanon i tam po raz pierwszy została ona uznana za sztukę równorzędną z innymi


- wskazała szefowa festiwalu.

Jubileuszowa edycja festiwalu rozpocznie się w piątek wernisażem połączonym z koncertem francuskiej grupy Barrio Populo. Wręczone zostaną również wyróżnienia artystom nagrodzonym przez zwiedzających ubiegłoroczną wystawę. W tym roku na wystawie prezentowanych będzie blisko 2 tys. prac ok. 300 artystów (w tym 100 polskich) z 42 krajów z wszystkich regionów świata. Będzie można obejrzeć obrazy, rysunki, grafiki, rzeźby i ceramikę.


Prócz wystawy zaplanowano też m.in. warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych, prezentacje kina francuskiego i afrykańskiego, warsztaty kulinarne oraz koncerty. Wystawie głównej towarzyszyć będą wystawy dodatkowe m.in. Muzeum Śląskie zaprezentuje "Sztukę wyobraźni Jeana-Louisa Cerisiera" - francuskiego malarza naiwnego, a Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi pokaże sztukę polskiego malarza Kazimierza Adamca. Ponadto w ramach festiwalu odbędzie się także doroczny ArtJarmark w Nikiszowcu. Ta impreza na terenie zabytkowej i niezwykle malowniczej dzielnicy Katowic za każdym razem przyciąga tłumy. Organizowany przez Fundację Eko-Art Silesia festiwal potrwa do 18 sierpnia. Według danych organizatorów, w ub. r. festiwalową wystawę obejrzało ok. 30 tys. osób.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Wikipedia,PAP,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pościg za złodziejami. Padły strzały, 28-latek ranny

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Policja otrzymała zgłoszenie, że do domu na jednej z posesji w Prandocinie (powiat krakowski) - wtargnęło dwóch zakapturzonych mężczyzn, ubranych na czarno. Właściciel spłoszył intruzów, którzy wcześniej zdążyli splądrować część domu jednorodzinnego. Gospodarz zadzwonił na numer 112 informując, że sprawcy uciekają pobliskimi polami w kierunku drogi S7. W pościg za uciekającymi ruszyli policjanci. Oddano strzały ostrzegawcze - to nie pomogło. Funkcjonariusz strzelił w kierunku jednego z napastników, raniąc go. Złodzieje zostali zatrzymani.

Na miejsce błyskawicznie skierowano patrol z Komisariatu Policji w Słomnikach. Policjanci zauważyli uciekających przestępców i z uwagi na warunki terenowe (pola, łąki) podjęli pościg pieszo, jednocześnie wzywając zbiegów do zatrzymania się. Ci jednak nie reagowali na polecenia. Jeden z policjantów oddał kilka strzałów ostrzegawczych. Pomimo tego sprawcy kontynuowali ucieczkę.

Po chwili jeden z nich został zatrzymany. Natomiast w stosunku do drugiego policjant z uwagi na stwierdzone zagrożenie musiał użyć broni palnej. Przestępca został ranny w okolice miednicy. Policjant udzielił mu pierwszej pomocy, po czym ranny został zabrany przez pogotowie do szpitala. Jego kolega został przewieziony do Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, gdzie będzie przesłuchany.

Na miejscu prowadzone były oględziny pod nadzorem prokuratora i penetracja pobliskiego terenu. Podczas pościgu sprawcy porzucili bowiem pakunek – jak się okazało, z zawartością biżuterii pochodzącej z tego włamania i narkotyków, których pochodzenie policjanci będą ustalać.

Ranny 28-latek jest z Tarnowa, a drugi zatrzymany to 28-latek z Gorlic. Okazało się, że są znani policji ze spraw narkotykowych, a jeden z nich jest notowany również za kradzieże.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl