38 lat temu Jan Paweł II wypowiedział pamiętne słowa

  

Dokładnie 38 lat temu przybył z pielgrzymką do swojej ojczyzny papież Jan Paweł II. To właśnie 2 czerwca padły historyczne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!"

Jan Paweł II przyjechał w dziewięćsetną rocznicę męczeńskiej śmierci św. Stanisława – biskupa, który został zamrodowany za nieposłuszeństwo wobec władcy. Ojciec Święty chciał w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec komunistów, którzy zabieralo Polakom wszelką wolność, walczyli z Kościołem, wykorzystywali przemoc wobec osób, który nie godziły się na ustrój komunistyczny. Papież przyleciał do Polski, mimo prób niewpuszczenia go do własnej ojczyzny! Leonid Breżniew widział w wizycie papieża-Polaka duże niebezpieczeństwo dla komunizmu, dlatego przekonywał władze w Polsce z Edwardem Gierkiem na czele by nie dopuścić do przyjazdu następcy św. Piotra.

Pielgrzymka okazała się niezwykle ważnym momentem w dziejach Polski. To właśnie wtedy, 2 czerwca, papież na Placu Zwycięstwa (dziś Plac Piłsudskiego w Warszawie) wypowiedział pamiętne słowa:

Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!

Historycy nie mają wątpliwości, że wizyta Jana Pawła II do Polski zainspirowała tysiące osób, które potem włączyły się w działanie Solidarności.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: telewizjarepublika.pl,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tak się zdenerwował, że odreagowywał... na drzwiach

zdjęcie ilustracyjne / lubelska.policja.gov.pl

  

Policjanci zatrzymali 21-latka, który uszkodził elewację budynku świetlicy na terenie gminy Zamość. Straty oszacowano wstępnie na kwotę prawie 2 tys. zł. Sprawca tłumaczył policjantom, że był nietrzeźwy i zdenerwowany i w ten sposób chciał wyładować swoją złość.

Sołtys wsi, w której doszło do incydentu poinformował, że do uszkodzenia doszło w nocy, a sprawca poza elewacją uszkodził także drzwi wejściowe oraz obudowę instalacji odgromowej.
 
Przedstawiciel właściciela uszkodzonego budynku, wartość poniesionych strat wycenił wstępnie na kwotę prawie 2 tys. zł.
 
Policjanci pracujący nad sprawą jeszcze w poniedziałek zatrzymali 21-letniego mieszkańca gm. Zamość, podejrzanego o dokonanie tego przestępstwa. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.
- informuje policja.
 
Jak się dowiedzieliśmy, usłyszał już zarzuty uszkodzenia elementów budynku świetlicy należącej do Gminy Zamość. Tłumaczył, że był nietrzeźwy i zdenerwowany, a swoją złość postanowił wyładował na budynku świetlicy. Kodeks karny za tego typu przestępstwa przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, lubelska.policja.gov.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl