O „Żołnierzach Wyklętych” w Chojnicach

  

W ramach "Środowych spotkań z nauką" organizowanych przez Stowarzyszenie Arcana Historii odbędzie się wykład dr Alicji Paczoskiej-Hauke, pod tytułem "Żołnierze Wyklęci w Borach Tucholskich 1946 - 1947".

W środę (4 maja) o godzinie 18.00 wykład odbędzie się w sali konferencyjnej Wszechnicy Chojnickiej. Wstęp wolny.

W czasie wykładu, doktor Paczoska-Hauke przedstawi w prezentacji multimedialnej, zdjęcia i dokumenty świadczące o niepodległościowym charakterze działalności "Żołnierzy Wyklętych" w Borach Tucholskich. Będzie mowa o Chojnicach i ziemi chojnickiej oraz tucholskiej w działaniach 5 Wileńskiej Brygady AK.

Doktor Alicja Paczoska-Hauke jest historykiem, pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Delegatura IPN w Bydgoszczy. W ramach zainteresowań badawczych znajduje się kwestia działalności polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego na ziemi chojnickiej od 1945 roku.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Angela Merkel przyjęła zaproszenie Fundacji Auschwitz-Birkenau. Wizyta na początku grudnia

/ Zdjęcie ilustracyjne, Auschwitz / flickr.com/Harshil Shah/ creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

  

Niemiecki Urząd Kanclerski potwierdził dziś, że trwają przygotowania do wizyty kanclerz Angeli Merkel w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz. Jak podaje dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, ta miałaby się odbyć 6 grudnia.

Urząd Kanclerski nie potwierdził dokładnej daty. Terminy wydarzeń, w których bierze udział szefowa niemieckiego rządu, są zazwyczaj oficjalnie podawane do publicznej wiadomości z tygodniowym wyprzedzeniem.

Z ustaleń "Sueddeutsche" wynika, że Merkel przyjęła zaproszenie Fundacji Auschwitz-Birkenau i weźmie udział w obchodach 10. rocznicy założenia tej instytucji. 6 grudnia kanclerz ma odwiedzić zarówno obóz Auschwitz, jak i Birkenau.

Merkel będzie dopiero trzecim kanclerzem Niemiec, który zdecyduje się na podróż do tego dawnego obozu zagłady. Wcześniej - w trakcie swojego urzędowania - zrobili to tylko Helmut Schmidt (SPD) i Helmut Kohl (CDU).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl