​Korupcja w wojsku. Dwie osoby zatrzymane

  

Żołnierze Żandarmerii Wojskowej zatrzymali dwie osoby w związku z podejrzeniem przestępstw korupcyjnych. Chodzi o przyjmowanie łapówek przy naborze do zawodowej służby wojskowej. 

Jak poinformował ppłk Marcin Wiącek, rzecznik ŻW, wśród osób zatrzymanych na terenie województwa lubuskiego są żołnierz służby czynnej z 35 Skwierzyńskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej oraz były żołnierz zawodowy z WKU w Gorzowie Wlkp.

Zgromadzony dotychczas materiał wskazuje, że ujawniony przez Żandarmerię Wojskową proceder polegał na przyjmowaniu przez zatrzymanych, od kandydatów na żołnierzy zawodowych, korzyści majątkowych w kwotach od dwóch do kilkunastu tysięcy zł w zamian za zatrudnienie w jednostkach wojskowych oraz uzyskanie pozytywnych orzeczeń lekarskich.

Dotychczas ustalono kilkanaście przypadków przyjmowania przez zatrzymanych korzyści majątkowych, jednak skala procederu może być znacznie większa. Z dokonanych ustaleń wynika, że zatrzymani przyjęli w sumie około 70 tys. zł. Materiały zgromadzone w tej sprawie zostały przekazane do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Osoby, które mają informacje na temat przestępczej działalności w tej, sprawie proszone są o kontakt z oddziałem Żandarmerii Wojskowej w Żaganiu.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: zw.wp.mil.pl,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szyby wokół bazyliki św. Marka w Wenecji mogą uchronić ją przed wysoką wodą

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Limbyungjei/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

W Wenecji przedstawiono projekt otoczenia szklanymi panelami fasady bazyliki świętego Marka, by chronić ją przed wyjątkowo wysoką wodą. Ten nowatorski pomysł zabezpieczenia tysiącletniej świątyni przed regularnym zalewaniem musi zaaprobować włoskie ministerstwo kultury.

Zgodnie z projektem, zaprezentowanym przez administrację bazyliki i uznanym za prosty oraz skuteczny szklane płyty miałyby 1,2 metra wysokości. W ten sposób, twierdzą pomysłodawcy, można by ocalić bezcenne mury i mozaiki w chwili nadejścia tzw. acqua alta.

Inicjatywa ta narodziła się po rekordowej powodzi w listopadzie zeszłego roku, gdy poziom wody osiągnął 187 centymetrów, co wyrządziło szkody w zabytkowej budowli, między innymi w krypcie.

Koszt takiej inwestycji szacuje się na 3,5 miliona euro, a jeśli zostanie zaaprobowana, może być gotowa w listopadzie. We włoskich mediach w opisach nowego projektu pojawiło się określenie „bazylika w gablocie”.

Zaznaczono, że szyby byłyby kolejnym elementem planu zabezpieczeń w Wenecji, uzupełniającym antypowodziowy system ruchomych bram Mose, który po niedawnych próbach zacznie wkrótce działać w sytuacjach kryzysowych.

"Jeśli Mose zagwarantuje skuteczną ochronę, szyby mogą zostać łatwo usunięte"

- wyjaśnił zarządca dóbr bazyliki Pierpaolo Campostrini.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts