I stało się! Za czasów PO wyjeżdżali za granicę, teraz Polacy wracają do kraju. Co Tusk na to?

  

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku o 1,5 tysiąca Polaków więcej wróciło do kraju niż z niego wyemigrowało. Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy od dziesiątków lat. To przełomowe dane - piszą internauci. Pod względem liczby ludności Polska znajduje się na szóstym miejscu w UE. W końcu 2016 roku było nas ok. 38 mln 433 tys.

GUS w swoim zestawieniu zauważył, że w latach 2012-2015 obserwowany spadek liczby ludności Polski był spowodowany przede wszystkim rosnącą emigracją na pobyt stały.

Ważnym elementem wpływającym na liczbę ludności jest saldo migracji zagranicznych definitywnych (na pobyt stały), które w 2016 r. było dodatnie i wyniosło 1,5 tys. Należy podkreślić, że saldo definitywnych migracji zagranicznych było ujemne w całym okresie powojennym

- czytamy w publikacji.

Pod względem liczby ludności Polska znajduje się na 34. miejscu wśród krajów świata i na 6. w krajach Unii Europejskiej. Jesteśmy średnio zaludnionym państwem europejskim. Na kilometrze kwadratowym powierzchni mieszkają średnio 123 osoby; w miastach około 1060, na terenach wiejskich 53.

Na dane GUS uwagę zwrócili internauci.Jak ponura groteska brzmi w tym miejscu słynny spot wyborczy Platformy Obywatelskiej, w którym Donald Tusk opowiada o obywatelach przybywających do Polski. Za rządów PO trend był zdecydowanie inny.

Już wkrótce Polacy zaczną wracać z emigracji

- mówił ówczesny premier. Tymczasem to właśnie on czmychnął do Brukseli.Jak podał GUS, w 2016 r. w Polsce urodziło się ponad 382 tys. dzieci, prawie o 13 tys. więcej niż rok wcześniej.

Nadal maleje liczba mieszkańców miast i ich udział w ogólnej populacji; obecnie ludność miejska stanowi 60,2 proc. (w 2000 r. – było to prawie 62 proc.), natomiast nieznacznie, ale sukcesywnie rośnie liczba ludności zamieszkałej na obszarach wiejskich. Zjawisko to wynika przede wszystkim z postępującego od 2000 r. kierunku przemieszczeń ludności z miast na wieś, najczęściej do gmin podmiejskich skupionych wokół dużych miast

- czytamy w publikacji.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,twitter.com,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Przybywa zakażonych na Węgrzech. Odnotowano również rekordową dobową liczbę zgonów

/ pixabay.com/RGY23

  

Liczba osób, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, wzrosła na Węgrzech do 817, zaś 47 chorych zmarło – poinformowano dzisiaj na rządowej stronie internetowej poświęconej epidemii.

W ciągu ostatniej doby zmarło dziewięć osób i stwierdzono 73 nowe przypadki zakażeń. Są to najwyższe liczby dzienne od 4 marca, kiedy w kraju wykryto dwa pierwsze zakażenia.

Do tej pory 71 osób uznano za wyleczone. Na domowej kwarantannie przebywa prawie 15 tys. osób. Pobrano dotąd 23 746 próbek do testów.

Władze apelują do ludności, a w szczególności do mieszkańców Budapesztu, o przestrzeganie przepisów związanych z epidemią. Właśnie w stolicy oraz w okolicznym komitacie (województwie) peszteńskim stwierdzono dotąd najwięcej przypadków zakażeń – odpowiednio 345 i 153.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts