Święto weteranów wojennych

  

Pragnę złożyć wszystkim weteranom misji poza granicami kraju wyrazy najwyższego szacunku i uznania, na które zapracowaliście wśród wielu niebezpieczeństw służby pełnionej daleko od domu, w imię światowego pokoju i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej - napisał w liście do weteranów minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Dzisiaj w Polsce obchodzony jest Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

Weterani mogą liczyć na naszą wierną pamięć i niezawodne wsparcie, wynikające przede wszystkim z potrzeby serca, ale także z przyjętych wobec weteranów zobowiązań. (…) W najbliższym czasie rząd rozpatrzy przygotowywaną  przez Ministerstwo Obrony Narodowej nowelizację ustawy o weteranach. Ustawę, gwarantującą weteranom wsparcie i godne życie. W poczuciu odpowiedzialności wobec weteranów misji zagranicznych podejmujemy działania modernizacyjne, które uczynią Polskę silną i  bezpieczną. W tym wielkim dziele zawsze będzie miejsce dla was- weteranów. Wciąż potrzebujemy waszej obecności wśród nas, aktywności zawodowej, patriotyzmu, umiejętności i doświadczenia - napisał w liście do weteranów wojennych minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Swój list do weteranów skierował również Zwierzchnik Sił Zbrojnych Prezydent RP Andrzej Duda. 

Obchodzony Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych to dowód, że państwo polskie pamięta o osobach, które brały udział w misjach, często kładąc na szali własne życie lub zdrowie. W ten symboliczny sposób wyrażamy nasz szacunek dla uczestników operacji wojskowych i wojennych, stabilizacyjnych, pokojowych i humanitarnych. (...) Organizowane co roku – ale za każdym razem w innym miejscu – obchody Waszego święta zwiększają wrażliwość Polaków na sprawy międzynarodowego pokoju, ale też przyczyniają się do rozwoju idei społeczeństwa obywatelskiego. Dziękuję za te działania. Raz jeszcze składam szczere podziękowania i najlepsze gratulacje wszystkim weteranom misji pokojowych. Proszę, przyjmijcie życzenia dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności, które kieruję również do Waszych rodzin i najbliższych - napisał w liście prezydent A. Duda.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: MON
Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier: dlaczego pan Putin nie wspomina o współpracy NKWD i Gestapo przeciw Polakom?

/ Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Dlaczego Putin nie wspomina o spotkaniu Mołotowa z Hitlerem i Ribbentropem w Berlinie w 1940 roku, czy współpracy NKWD i Gestapo przeciwko Polakom - napisał w sobotę wieczorem premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do grudniowych słów prezydenta Rosji Władimira Putina na temat przyczyn wybuchu II wojny światowej.

We wpisie zamieszczonym na Facebooku premier Mateusz Morawiecki podaje przykłady, jak Sowieci uzasadniali swoje imperialne zapędy oraz kieruje w stronę Władimira Putina pytania dotyczące wydarzeń związanych z II wojną światową.

"Związek Sowiecki usprawiedliwiał wkroczenie do Polski 17 września 1939 roku, do spółki z Niemcami, dokonując faktycznego rozbioru Polski, argumentując stwierdzeniem, że państwo polskie nie istnieje i Związek Sowiecki musi bronić ludności ukraińskiej i białoruskiej"

- pisze premier.

A jak Sowieci uzasadniali wywózki Polaków w 1940 roku? Że jest to "niepewny element", a więc potrzeba ten element przesiedlić. Dlaczego natomiast pan Putin nie wspomina o współpracy NKWD i Gestapo przeciwko Polakom, o wspólnych konferencjach i spotkaniach obu tych instytucji jesienią 1939 roku?

- pyta szef polskiego rządu.

Jak dodaje:

Dlaczego pan Putin nie wspomina o spotkaniu Mołotowa z Hitlerem i Ribbentropem w Berlinie 12–13 listopada 1940 roku, podczas którego zaproponowano Sowietom wejście do Paktu Antykominternowskiego? Co odpowiedział Mołotow? "Udział Rosji w pakcie trzech mocarstw jest całkiem do przyjęcia" - taka była odpowiedź sowieckiego ministra spraw zagranicznych, udzielona 25 listopada.

"Oczywiście można zadać kolejne pytania, np. dlaczego przez kilkadziesiąt lat nie przyznawali się do ludobójstwa Polaków w Katyniu, dlaczego nie przyznają się do ludobójstwa Polaków w latach 30. XX wieku itd. itd. To są oczywiście pytania rudymentarne i aż wstyd je zadawać wobec oczywistych faktów. Oczywistych dla historii i dla nas. A dla Rosji?"

- pisze Mateusz Morawiecki.

Premier zamieścił również historyczne fotografie oraz link do wywiadu przeprowadzonego przez Instytut Pileckiego z sowietologiem prof. Markiem Kornatem na temat przyczyn wybuchu II wojny światowej.

Pod koniec grudnia 2019 r. prezydent Rosji stwierdził m.in., że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, lecz pakt monachijski z 1938 r. Podkreślił też wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych wobec Zaolzia. Przekonywał m.in., że we wrześniu 1939 r. "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał". 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts