Rozpoczął się Ramadan. Trudno uwierzyć, ale to się dzieje w Europie! – WIDEO

  

Rozpoczął się Ramadan – święty miesiąc postu dla muzułmanów na całym świecie. Również w Europie, gdzie wyznawcy islamu tłumnie wylegli na ulice miast. Z okazji święta premier Wielkiej Brytanii – pięć dni po krwawym zamachu w Manchesterze – w komunikacie gratulacyjnym nazywała Ramadan „festiwalem pokoju”. Tymczasem ISIS wezwało do nasilenia ataków w tym okresie...

Specjaliści uważają, że rozpoczyna się „miesiąc walki”, a w sieci pojawią się filmy z zachodnich miast, które obrazują jak muzułmanie, by oddać się modlitwom, zajmują ulice.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May w swoim komunikacie gratulacyjnym z okazji świętego miesiąca nazywała go „festiwalem pokoju” i okazją do zbliżenia się do muzułmanów na całym świecie.

Ramadan jako wyjątkowy i szczególny czas dla muzułmanów na całym świecie jest okazją, aby stali się silniejsi i odnawiali wiarę w Boga poprzez wypełnienie jednego z głównych filarów islamu

– powiedziała May w swoim komunikacie.

Ramadan promuje silne poczucie ducha wspólnoty, odzwierciedlone w sposobie, w jaki meczety otwierają swoje drzwi i witają wszystkich ludzi, którzy nie mają udziału w posiłku Iftar – czego doświadczyłem w moim własnym okręgu wyborczym w Maidenhead. Jest to ważna szansa, aby ludzie ze wszystkich dziedzin życia spotykają się ze sobą, dyskutują i dzielą się doświadczeniami ze swoimi sąsiadami oraz wspierają przyjaźń 

– głosi przesłanie premier UK.

Islamskie Centrum Londynu ogłosiło, że sobota (27 maja), 2017 r. będzie pierwszym dniem świętego miesiąca Ramadanu w Wielkiej Brytanii i innych państwach europejskich.

Według oficjalnych danych, liczbę muzułmanów zamieszkujących w Wielkiej Brytanii szacuje się na około 2,8 miliona. Muzułmańska Rada Wielkiej Brytanii (MCB) szacuje, że spośród całej populacji Anglii i Walii, 4,8 procent to muzułmanie.

A tak wyglądają ulice w jednym z miast Francji:
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: gov.uk,twitter.com
Tagi

Wczytuję komentarze...

DEFENDER-Europe 20: Wojska USA już w Polsce

Zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Pierwsze kolumny żołnierzy ze sprzętem wojskowym ze Stanów Zjednoczonych wjechały dziś wieczorem przez przejście graniczne w Kołbaskowie. To początek ćwiczenia DEFENDER-Europe 20, które potrwa do czerwca.

W kolumnach przejeżdżających przez przejście w Kołbaskowie znalazły się m.in. Hummery, cysterny i specjalistyczne pojazdy niskopodwoziowe. W najbliższych dniach kolejne kolumny żołnierzy ze sprzętem będą wjeżdżać do Polski przez przejścia graniczne w Świecku i Kołbaskowie. Przejeżdżać będą m.in. autostradą A2 i drogę krajową nr 10, kierując się na poligony w głębi kraju. Trasy i godziny przejazdów zostały zaplanowane tak, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie mieszkańców - zapewniło centrum operacyjne ministra obrony narodowej.

W najbliższych tygodniach do Polski przybędzie łącznie kilkanaście tysięcy żołnierzy amerykańskich oraz przedstawicieli wojsk sojuszniczych (głównie niemieckich i brytyjskich) ze sprzętem. W kolumnach po kilkanaście pojazdów będą przemierzać drogi pomiędzy przejściami granicznymi i poligonami na północy i wschodzie Polski. Większość ciężkiego sprzętu bojowego przybędzie koleją. Wojska uczestniczące w DEFENDER-Europe 20 korzystać będą również z cywilnych i wojskowych lotnisk.

Centrum operacyjne MON przypomniało, że w przypadku spotkania kolumny pojazdów wojskowych na drodze można ją wyprzedzić, jednak manewr trzeba wykonać tak, aby nie złamać zakazu wjeżdżania między pojazdy jadące w kolumnie. Wskazano, że pierwszy i ostatni pojazd jadący w kolumnie ma zamontowaną pomarańczową tablicę. Poruszające się w kolumnie pojazdy mogą też mieć zamontowane od strony kierowcy niebieskie i zielone (ostatni pojazd) chorągiewki; pojazdy mogą także mieć włączone światła błyskowe.

Ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 jest - jak poinformowano - największym od 25 lat przerzutem wojsk amerykańskich z kontynentalnych Stanów Zjednoczonych do Europy. Jak podkreślił w piątek w rozmowie z dziennikarzami szef MON Mariusz Błaszczak, manewry są porównywalne z największymi ćwiczeniami wojskowymi prowadzonymi na świecie.

Głównym założeniem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności amerykańskiej dywizji pancernej do przemieszczenia personelu i sprzętu z kontynentu amerykańskiego do Europy oraz sprawdzenie możliwości państw-gospodarzy do ich przyjęcia.

W ćwiczeniu DEFENDER-Europe 20 i ćwiczeniach połączonych na przełomie kwietnia i maja weźmie łącznie udział ok. 37 tys. żołnierzy z 18 państw. 20 tys. ćwiczącego personelu amerykańskiego zostanie przerzuconych bezpośrednio z USA.

Amerykanie wraz z żołnierzami państw sojuszniczych i partnerskich, wezmą udział m.in. w dorocznym wielonarodowym ćwiczeniu operacji spadochronowych Swift Response, odbywającym się co dwa lata w Polsce i państwach bałtyckich Saber Strike, skoncentrowanym na interoperacyjności sojuszników i partnerów Allied Spirit, doskonalących współdziałanie artylerii wojsk NATO i partnerskich manewrach Dynamic Front.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts