Zaproszenie dla prezydenta USA Donalda Trumpa na szczyt państw Trójmorza, który w lipcu ma się odbyć we Wrocławiu, jest jedną z opcji - powiedział dziś szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski pytany o możliwą datę wizyty prezydenta USA w Polsce.

Szczerski w TVP1 podkreślił, że jest wola przyjazdu prezydenta USA do Polski. - Zobaczymy, jak to się uda organizacyjnie. To jest zawsze kwestia ustawienia kalendarza obu prezydentów. Nie jest to takie proste - powiedział szef gabinetu prezydenta. Zaznaczył, że zaproszenie na szczyt państw Trójmorza w lipcu we Wrocławiu jest jedną opcji. - To zaproszenie na stole jest - dodał minister.

Jak podkreślił, szczyt państw Trójmorza został zorganizowany na dzień przed szczytem G20 w Hamburgu, na którym prezydent USA potwierdził obecność.

Nie ma żadnego wielkiego z naszej strony ciśnienia, że to (wizyta prezydenta USA - red.) w Polsce ma się natychmiast zrealizować. Zaproszenie jest przyjęte jako otwarte

- mówił Szczerski.

Prezydent Andrzej Duda z amerykańskim prezydentem rozmawiał w czwartek w kuluarach spotkania szefów państw i rządów krajów NATO w Brukseli. W czwartek Duda poinformował, że ponowił zaproszenie dla Donalda Trumpa do Polski.

Pan prezydent powiedział, że do Polski przyjedzie, więc kwestia terminu jest tutaj do ustalenia

- mówił Duda. Zaznaczył, że z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović zachęcał Trumpa do udziału w szczycie państw Trójmorza w lipcu we Wrocławiu. Według Dudy, Trump powiedział, że „rozważy tę kwestię”.

Szczerski pytany, czy jest już pomysł, skąd wziąć pieniądze na zwiększenie wydatków na obronność do 2,2 proc. PKB w 2020 r., odparł:

Polska armia będzie się rozwijać. Ona rozwija się i liczebnie, a będzie się rozwijać w sensie sprzętowym i modernizacyjnym (...). Nie jesteśmy w sytuacji komfortowej, jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo, dlatego musimy zwiększać nakłady.

Minister ocenił, że budżet państwa jest w tym roku „wyjątkowo dobrze obsługiwany, dlatego, że Polska odzyskuje zdolności także do egzekwowania prawa na terytorium Polski, bo przez wiele lat prawo w Polsce nie funkcjonowało, bo państwo było teoretyczne”.

Opublikowany w kwietniu projekt nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej przewiduje, że maksymalna liczebność Wojska Polskiego będzie wynosiła nie więcej niż 200 tys. stanowisk etatowych żołnierzy. W tej liczbie nie więcej niż 130 tys. będzie przewidziane dla żołnierzy zawodowych. Obecnie liczebność wojska jest określona na maksymalnie 150 tys. żołnierzy. Projekt przewiduje także stopniowe zwiększanie finansowania potrzeb obronnych. W 2018 r. na ten cel ma zostać przeznaczone nie mniej niż 2 proc. PKB, w 2019 r. - co najmniej 2,1 proc., w latach 2020-23 - co najmniej 2,2 proc., 2024-25 - co najmniej 2,3 proc., 2026-29 - co najmniej 2,4 proc., a w 2030 r. i latach kolejnych - co najmniej 2,5 proc. Jak wynika z dołączonej do projektu oceny skutków regulacji, zmiana przepisów spowoduje wzrost wydatków obronnych o 117 mld 217 mln zł w ciągu 10 lat.