Kłótnia o reformę ekstraklasy

Reforma ligi, jaką chce przeprowadzić Ekstraklasa S.A, stanęła pod znakiem zapytania.

Lotto Ekstraklasa
Reforma ligi, jaką chce przeprowadzić Ekstraklasa S.A, stanęła pod znakiem zapytania. Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej nie zatwierdził projektu zmian w sprawie likwidacji podziału punktów po rundzie zasadniczej sezonu 2017/2018. Teraz władze Ekstraklasy zapraszają PZPN do wspólnej dyskusji nad nowym kształtem ligi.


"Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej informuje, iż na posiedzeniu 25 maja 2017 roku w Warszawie, rozpatrzył wniosek Zarządu Ekstraklasa S.A. o zmianie regulaminu systemu punktowania rozgrywek najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Zarząd PZPN po rozważeniu wniosku oczekuje głębszej analizy i szerszego uzasadnienia propozycji, jaka wpłynęła od Ekstraklasy S.A." - czytamy w komunikacie wydanym przez PZPN.


Od sezonu 2013/14 najwyższa klasa rozgrywkowa funkcjonuje w formule ESA37. Po 30 kolejkach rundy zasadniczej osiem najlepszych drużyn tworzy grupę mistrzowską, a kolejnych osiem - grupę spadkową. Obie grupy rozgrywają jeszcze siedem kolejek i dopiero wtedy poznajemy mistrza Polski oraz spadkowiczów. Co ważne, po rundzie zasadniczej punkty dzielone są przez dwa - ma to zmniejszyć dystans pomiędzy zespołami i zwiększyć emocje. Tak rzeczywiście jest - w tym sezonie na dwie kolejki przed końcem o mistrzostwo nadal biją się cztery drużyny, a i w grupie spadkowej nic nie jest jeszcze pewne. W większości klubów dzielenie punktów jest jednak odbierane jako kontrowersyjne - drużyna, która solidnie pracowała w rundzie zasadniczej może w łatwy sposób stracić przewagę nad resztą stawki. Co więcej, system dzielenia punktów sprawia, że mistrzostwo Polski może trafić w ręce drużyny, która wcale nie zdobyła najwięcej punktów w przekroju całego sezonu. Słuchając głosu klubów Ekstraklasa S.A. wybrała więc rozwiązanie pośrednie - chce zostawić obecny kształt ligi, z fazą zasadniczą i finałową, ale zrezygnować z podziału punktów.

Rekomendacja rady nadzorczej Ekstraklasy nie przekonała jednak działaczy PZPN. - Zarząd PZPN to poważne ciało, nie podejmujemy decyzji na bazie kwitków z pralni. Kilka lat temu Ekstraklasa S.A przyszła do nas z propozycję nowej ligi, mającej na celu wygenerowanie większych emocji. Daliśmy się namówić. A teraz co - suche pismo, że od następnego roku bez podziału punktów? (…) A gdzie jakaś argumentacja, jakiś wysiłek intelektualny? Jakaś informacja, w jaką stronę zmierzamy? - rozkłada ręce prezes Zbigniew Boniek w wywiadzie dla serwisu Weszło.


Piłkarska centrala na razie neguje więc propozycję zmiany. „Liczymy, że władze Ekstraklasy S.A., której PZPN jest akcjonariuszem, w poważnej i konstruktywnej dyskusji zaprezentują wizję rozwoju najwyższej klasy rozgrywek piłkarskich. 7 czerwca 2017 roku władze Polskiego Związku Piłki Nożnej chcą spotkać się z szefami i właścicielami klubów ekstraklasy, by przedyskutować najbardziej istotne problemy naszej najwyższej klasy rozgrywkowej, w tym system punktowania ekstraklasy" – informuje związek.
Ekstraklasa S.A. ma nadzieję, że spotkanie odbędzie się w jej siedzibie. - Zaproszenie dla pana prezesa Zbigniewa Bońka oraz klubów Ekstraklasy zostało już wysłane. To decyzja strategiczna i długoterminowa, dlatego z zadowoleniem przyjęliśmy wolę pogłębionej dyskusji w tej sprawie. Ponownie przedstawimy też analizę wad i zalet rezygnacji z podziału punktów po rundzie zasadniczej, ale również pokażemy wnioski dotyczące ewentualnej zmiany liczby zespołów w lidze, od 12 do 18 drużyn - tłumaczy PAP Karolina Hytrek-Prosiecka, dyrektor ds. komunikacji spółki.

Niezależnie od ostatecznych rozstrzygnięć rozgrywki w sezonie 2017/18 rozpoczną się 14 lipca, a zakończą 19/20 maja 2018 roku z uwagi na mundial w Rosji.

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#ekstraklasa #PZPN #Ekstraklasa SA #reforma

Małgorzata Chłopaś
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo