Niemcy: 120 tys. osób na nabożeństwie kończącym Dni Kościoła Ewangelickiego

  

Nabożeństwo na błoniach nad Łabą w Wittenberdze zakończyło w niedzielę Dni Kościoła Ewangelickiego zorganizowane z okazji 500. rocznicy ogłoszenia przez Marcina Lutra tez dających początek reformacji. W nabożeństwie uczestniczyło 120 tys. osób.

Gość honorowy, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że będzie wspierał proces zbliżenia między ewangelikami i katolikami. "Ekumeniczne relacje między wyznaniami i bliska współpraca chrześcijan są dobre dla Niemiec" - oświadczył prezydent.

Steinmeier podziękował chrześcijanom za ich zaangażowanie społeczne. "Bez ich pracy społeczeństwu brakowałoby ciepła i humanizmu" - powiedział szef państwa niemieckiego.

Anglikański arcybiskup Kapsztadu Thabo Makgoba podkreślił historyczne znaczenie działalności i nauk Lutra. "Luter był jednym z prawdziwych ojców demokratycznej wolności" - powiedział duchowny z RPA. Reformacja może także dzisiaj służyć ludziom jako "nawigacja" w poszukiwaniu drogi w zglobalizowanym świecie - mówił.

Organizowane po raz 36. Dni Kościoła Ewangelickiego trwały od środy. Głównym punktem programu była czwartkowa dyskusja kanclerz Angeli Merkel z byłym prezydentem USA Barackiem Obamą pod Bramą Brandenburską w Berlinie.Odnosząc się do kryzysu migracyjnego, Obama powiedział, że imigranci mają prawo do ochrony, jednak powinno się im pomagać przede wszystkim w krajach pochodzenia. Zwrócił też uwagę na różnice między polityką, gdzie celem jest kompromis, a religią.

Merkel wyraziła wcześniej opinię, że religia należy do życia publicznego i nie powinna być ograniczana do sfery prywatnej.

Dni ewangelików odbywają się w Niemczech co dwa lata, jednak tegoroczna edycja miała wyjątkowo uroczystą oprawę ze względu na przypadającą w tym roku 500. rocznicę przybicia przez Lutra na drzwiach kościelnej kaplicy w Wittenberdze 95 tez, w których odrzucił on katolicką naukę o odpustach, sakramentach i kapłaństwie. To wydarzenie uznawane jest za symboliczny początek reformacji.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Karabiny, granaty, miny i bomby - oto kolekcja miłośnika militariów!

Zdjęcie ilustracyjne / By nieznany - http://www.dodmedia.osd.mil/Assets/1987/Marines/DM-ST-87-01574.JPEG, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=907362

  

Arsenał broni, amunicji i trotylu prawdopodobnie z okresu II wojny, zgromadzone przez 57-latka spod Wąbrzeźna (Kujawsko-Pomorskie) zlikwidowali policjanci. Składowisko wprawiło w osłupienie policjantów - poinformowała dzisiaj rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy podisp. Monika Chlebicz.

"Policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Bydgoszczy otrzymali informacje, które należało błyskawicznie zweryfikować. Wynikało z nich, że jeden z mieszkańców powiatu wąbrzeskiego może posiadać znaczne ilości materiałów wybuchowych, broni i amunicji. Takie składowisko mogło stanowić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Do działań włączyli się policjanci z Wąbrzeźna. W około południa policjanci weszli do pomieszczeń zajmowanych przez mężczyznę we wsi Wronie. To co zastali w pomieszczeniach i garażach, które użytkował w powiecie wąbrzeskim, ale także brodnickim, zaskoczyło ich samych"

- powiedziała poinsp. Chelbicz.

Do działań ściągnięto saperów z jednostki wojskowej w Chełmnie, a o znalezisku powiadomiono prokuratora. Czynności w miejscach, gdzie zabezpieczono liczne przedmioty trwały dwa dni.

Ostatecznie przejęto i zabezpieczono: 300 g prochu strzelniczego, lufy od karabinów i pistoletów, lufy z komorą zamkową, magazynki, karabiny maszynowe, pistolety maszynowe i rewolwery, amunicje strzelecką różnych kalibrów, pociski artyleryjskie, granaty ręczne, głowicę panzerfausta, granaty moździerzowe, bomby, minę przeciwlotniczą, zapalniki, trotyl. Przejęte przedmioty to najprawdopodobniej pozostałość II wojny światowej.

Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu, a w sprawie wszczęto śledztwo. 57-latek usłyszał zarzuty posiadania i gromadzenia substancji wybuchowych oraz posiadania broni palnej i amunicji. W piątek mężczyzna został aresztowany.

Za tego typu przestępstwa grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl