Niemcy: 120 tys. osób na nabożeństwie kończącym Dni Kościoła Ewangelickiego

  

Nabożeństwo na błoniach nad Łabą w Wittenberdze zakończyło w niedzielę Dni Kościoła Ewangelickiego zorganizowane z okazji 500. rocznicy ogłoszenia przez Marcina Lutra tez dających początek reformacji. W nabożeństwie uczestniczyło 120 tys. osób.

Gość honorowy, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że będzie wspierał proces zbliżenia między ewangelikami i katolikami. "Ekumeniczne relacje między wyznaniami i bliska współpraca chrześcijan są dobre dla Niemiec" - oświadczył prezydent.

Steinmeier podziękował chrześcijanom za ich zaangażowanie społeczne. "Bez ich pracy społeczeństwu brakowałoby ciepła i humanizmu" - powiedział szef państwa niemieckiego.

Anglikański arcybiskup Kapsztadu Thabo Makgoba podkreślił historyczne znaczenie działalności i nauk Lutra. "Luter był jednym z prawdziwych ojców demokratycznej wolności" - powiedział duchowny z RPA. Reformacja może także dzisiaj służyć ludziom jako "nawigacja" w poszukiwaniu drogi w zglobalizowanym świecie - mówił.

Organizowane po raz 36. Dni Kościoła Ewangelickiego trwały od środy. Głównym punktem programu była czwartkowa dyskusja kanclerz Angeli Merkel z byłym prezydentem USA Barackiem Obamą pod Bramą Brandenburską w Berlinie.Odnosząc się do kryzysu migracyjnego, Obama powiedział, że imigranci mają prawo do ochrony, jednak powinno się im pomagać przede wszystkim w krajach pochodzenia. Zwrócił też uwagę na różnice między polityką, gdzie celem jest kompromis, a religią.

Merkel wyraziła wcześniej opinię, że religia należy do życia publicznego i nie powinna być ograniczana do sfery prywatnej.

Dni ewangelików odbywają się w Niemczech co dwa lata, jednak tegoroczna edycja miała wyjątkowo uroczystą oprawę ze względu na przypadającą w tym roku 500. rocznicę przybicia przez Lutra na drzwiach kościelnej kaplicy w Wittenberdze 95 tez, w których odrzucił on katolicką naukę o odpustach, sakramentach i kapłaństwie. To wydarzenie uznawane jest za symboliczny początek reformacji.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podwyżki i nowe umowy. Radni PiS domagają się zmian

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/PublicDomainPictures

  

Zwiększenia o dziesięć procent stawek wynagrodzeń za usługi opiekuńcze oraz zmiany umów śmieciowych dla pracowników na umowy o pracę chcą wrocławscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Złożą w tej sprawie interpelację do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

We wtorek na konferencji prasowej szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej Wrocławia Michał Kurczewski poinformował, że interpelacja do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka zostanie złożona w środę.

- Złożymy interpelację wzywającą do zmiany warunków umowy. Chodzi a zwiększenie stawek godzinowych w ramach usług opiekuńczych o co najmniej 10 procent w stosunku do legalnego minimum 14,70 zł brutto oraz o zaoferowanie opiekunom możliwości świadczenia usług w ramach umowy o pracę na czas określony

 - powiedział Kurczewski.

Jak wyjaśnił, Gmina Wrocław od lat zleca podmiotom zewnętrznym usługi związane z organizacją i realizacją usług opiekuńczych dla podopiecznych MOPS-u w miejscu zamieszkania klienta; osoby wykonujące te usługi pracują na minimalnych stawkach w ramach umów śmieciowych.

- Z analizy umowy podpisanej przez miasto na lata 2017-2020 wynika, że głównym kryterium konkursu musiało być kryterium cenowe. Stawki godzinowe założone w ofercie to stawki minimalne, a część z nich jest już nieaktualna w związku z podniesieniem stawek godzinowych w rozporządzeniu przez rząd

 - podkreślił Kurczewski.

Radny zaznaczył, że opiekunowie z powodu takiego trybu zatrudnienia w konsekwencji nie mają zapewnionego płatnego urlopu.

- Pod okiem i najwyraźniej przy aprobacie obecnego prezydenta Jacka Sutryka, a byłego dyrektora Departamentu Spraw Społecznych, są podpisywane umowy, które nie gwarantują nawet standardów obowiązujących w dyskontach. Solidarny Wrocław lansowany przez prezydenta Sutryka, to na pewno nie Wrocław, który znają opiekunowie zatrudnieni w ramach wspomnianej umowy

- ocenił Kurczewski.

Jak podał, stawki w innych miastach wynoszą od 17,65 zł do nawet 26 zł

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl