- Czekam na rzeczową odpowiedź prezesa TVP Jacka Kurskiego na moje pismo ws. opolskiego festiwalu. Nie musi być udzielona w określonym terminie - powiedział w Golubiu-Dobrzyniu przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

"Sytuacja jest dynamiczna, więc wiem, że sformułowanie takiej odpowiedzi musi chwilę potrwać. Nie czas w tym względzie jest najważniejszy, a rzeczowość. Do czasu otrzymania tej odpowiedzi nie komentuję szerzej tej sprawy" - wspomniał Czabański, odnosząc się do kwestii zamieszania wokół organizacji 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Przewodniczący RMN odniósł się także do planowanych zmian dotyczących abonamentu RTV.

"Trzeba płacić abonament radiowo-telewizyjny. Do tej pory wielu ludzi tego nie robi, czym łamie obowiązujące prawo. Jest to dla mnie niezrozumiałe, gdyż brak wsparcia dla mediów publicznych jest działaniem na szkodę obywateli. Jeżeli media komercyjne opanują rynek medialny, to będą się kierowały zarobkiem, a nie problemami społecznymi w swoim przekazie. Powinny być media, które są z presji finansowej zwolnione"

- podkreślił Czabański.

Wskazał, że trzeba poczekać na efekty planowanego uszczelnienia systemu opłat abonamentowych.


"Żeby wskazać, czy potrzebna jest głębsza reforma tego systemu, najpierw musimy mieć dane odnośnie sytuacji w tym zakresie po uszczelnieniu"

- ocenił przewodniczący RMN. Uchylanie się od płacenia abonamentu uznał za "strzelanie sobie samemu w stopę". "Ludzie nie będą mieli bowiem gwarancji, że telewizja i radio publiczne oraz Polska Agencja Prasowa będą przedstawiały realny stan rzeczy, ale będą musiały uganiać się za sensacją, żeby mieć reklamodawców" - dodał Czabański.