Całkowita klęska relokacji! O tym zwolennicy przyjmowania uchodźców milczą

  

Jak wygląda relokacja uchodźców w praktyce doskonale pokazuje przykład Litwy. Z kilkuset migrantów z Syrii, Iraku oraz Erytrei, którzy trafili do naszych sąsiadów, większość szybko postanowiła uciec...

W przyszłym tygodniu litewski minister spraw wewnętrznych będzie rozmawiał z przedstawicielami Unii Europejskiej odnośnie relokacji 796 uchodźców, którzy przebywają tymczasowo we Włoszech, Grecji i Turcji. 

Tymczasem portal „Lietuvos žinios” informuje, że chociaż pod koniec roku UE nakazała przyjąć Litwie ponad tysiąc uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki, to do tej pory na przyjazd zdecydowało się jedynie trzystu z nich. Co istotniejsze, większość z imigrantów w ogóle nie chciała się integrować i wkrótce postanowiła opuścić Litwę. 

Od 2015 roku w kraju ulokowano 309 uchodźców z Syrii, Iraku i Erytrei, ale 230 bardzo szybko postanowiło wyjechać 

– podkreśla portal. 

Program relokacji nakazuje państwom członkowskim przyjęcie określonej ilości uchodźców. Za ich nieprzyjęcie Komisja Europejska planuje nakładać kary w wysokości 250 000 euro. 

Tymczasem były premier Litwy i deputowany w  komisji ds. europejskich w litewskim parlamencie Gediminas Kirkilas oświadczył, że zasady którymi kieruje się UE przy relokowaniu uchodźców są niejasne, zaś  zapowiadane przez KE sankcje wyjątkowo absurdalne. 

Uchodźcy nie chcą zostać na Litwie i wybierają kraje z wyższą stopą życiową, na przykład kraje skandynawskie lub Europę Zachodnią 

– powiedział polityk. – Nie można nas za to karać – podkreślił. 

Kirkilas uważa również, że Komisja Europejska powinna zająć się ważniejszymi sprawami na litwie, np. elektrownią jądrową i kłopotami finansowymi, z którymi Unia będzie borykać się po Brexicie. – W kwestii uchodźców powinniśmy pozostać ostrożni – zaznaczył polityk.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

MEN proponuje zmiany dla niepełnoletnich absolwentów szkół branżowych

/ pixabay.com/@nastya_gepp

  

Niepełnoletni absolwenci szkół branżowych I stopnia będą mogli kontynuować naukę w liceach dla dorosłych – to propozycja przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort tłumaczy, że chodzi o tych absolwentów szkół branżowych, którzy rozpoczęli naukę w szkole podstawowej w wieku 6 lat.

Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

Polskie prawo rozróżnia dwa obowiązki związane z edukacją: obowiązek szkolny i obowiązek nauki. Obowiązek szkolny polega na obowiązkowym uczęszczania do szkoły podstawowej. Rozpoczyna się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat i trwa do zakończenia nauki w szkole podstawowej.

Po zakończeniu nauki w szkole podstawowej ucznia obejmuje obowiązek nauki. Trwa on do ukończenia 18 lat. Może być realizowany przez naukę w szkole ponadpodstawowej albo ponadgimnazjalnej (liceum ogólnokształcącym, technikum, szkole branżowej I stopnia, szkole branżowej II stopnia), odbywanie przygotowania zawodowego u pracodawcy, uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy lub naukę w szkole wyższej.

Nowelizacja rozporządzenia wynika z potrzeby uwzględnienia szczególnego przypadku absolwentów branżowej szkoły I stopnia, którzy ukończą tę szkołę, przed ukończeniem 18 lat. Ma na celu umożliwienie tym absolwentom kontynuowania realizacji obowiązku nauki przez kształcenie się w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych. Warunkiem przyjęcia do liceum ogólnokształcącego dla dorosłych będzie ukończenie – najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych – 16 lat.

Absolwenci szkół branżowych I stopnia, którzy rozpoczęli naukę w szkołach podstawowych w wieku 6 lat, kończą szkoły branżowe I stopnia, mając 17 lat. Nauka w szkole podstawowej trwa 8 lat, a w szkole branżowej I stopnia trwa 3 lata. Absolwent szkoły branżowej I stopnia może kontynuować naukę w dwuletniej szkole branżowej II stopnia.

Obecnie do publicznej lub niepublicznej szkoły ponadpodstawowej dla dorosłych można przyjąć osobę, która najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych ukończyła 16 lat, jeżeli osoba ta ma opóźnienie w cyklu kształcenia, związane z sytuacją życiową lub zdrowotną uniemożliwiającą lub znacznie utrudniającą podjęcie lub kontynuowanie nauki w szkole ponadpodstawowej dla młodzieży.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl