Angielskie szpitale, które zajmują się najpoważniejszymi urazami, dostały instrukcję, w jaki sposób przygotować się na wypadek kolejnego zamachu terrorystycznego. Podwyższona gotowość utrzymywana ma być przez cały długi weekend.

Nadchodzący weekend w Wielkiej Brytanii będzie miał 3 dni. Zgodnie z tradycją, ostatni poniedziałek maja jest dniem wolnym. Po raz pierwszy od 2008 r. szpitale dostały instrukcje do przygotowania się na wypadek ataku terrorystycznego.

Magazyn branżowy "Health Service Journal" (HSJ) dotarł do dokumentów, z których wynika, że uruchomiono procedury związane z wtorkowym podniesieniem poziomu zagrożenia terrorystycznego do najwyższego, czyli piątego. Oznacza to, że kolejny atak jest bardzo prawdopodobny i może dojść do niego w każdej chwili.

Chris Moran, jeden z dyrektorów brytyjskiej służby zdrowia NHS England, podkreśla, że "istnieje wiele rzeczy, które (...) można zrobić, aby przygotować się na kolejny incydent", wymieniając m.in. konieczność przygotowania planów zarządzania znaczną liczbą pacjentów z urazami poniesionymi w wyniku wybuchów i postrzałów, a także przejrzenia zasad dotyczących stosowania antybiotyków i radzenia sobie z infekcjami.

W dokumencie, podpisanym przez inną z dyrektorów NHS Anne Rainsberry, doradzono sprawdzenie zapasów krwi i niezbędnych narzędzi medycznych, a także przygotowanie list pacjentów, którzy mogliby być zwolnieni do domów w celu uzyskania większej liczby dostępnych łóżek.

Komentując publikację HSJ, rzecznik służby zdrowia podkreślił, że decyzja o podniesieniu poziomu zagrożenia terrorystycznego uruchomiła "od dawna istniejące, wypróbowane i przetestowane procedury". Listy nie zostały wystosowane w oparciu o jakiekolwiek informacje o konkretnym zbliżającym się zagrożeniu.