​NATO włączy się do walki z tzw. Państwem Islamskim. To ważny sygnał!

  

Sojusz Północnoatlantycki przystąpi do międzynarodowej koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (IS) - potwierdził dziś w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Zastrzegł, że decyzja ta nie będzie oznaczała zaangażowania w walkę. - IS jest na fali opadającej. Polska powinna znaleźć się w tej koalicji przeciwko niej – mówi portalowi niezalezna.pl dr Maciej Milczanowski, uczestnik dwóch misji wojskowych - ONZ na wzgórzach Golan oraz NATO w Iraku.

Stoltenberg ogłosił decyzję, którą dzień wcześniej uzgodnili ambasadorowie państw NATO, na kilka godzin przed spotkaniem przywódców państw sojuszniczych. Jak podkreślił, ruch ten jest „wyraźnym sygnałem jedności w walce z terroryzmem”.

Sojusznicy mają się zastanawiać podczas czwartkowego miniszczytu, w jaki sposób mogą zwiększyć swoje wysiłki w celu walki z terroryzmem, a także zajmować się jego przyczynami. NATO ma przyjąć plan działania w tej sprawie. Jak poinformował Stoltenberg, Sojusz ma m.in. zintensyfikować loty w ramach Lotniczego Systemu Ostrzegania i Kontroli (AWACS) w tureckiej przestrzeni powietrznej, w ramach których monitorowana jest aktywność w Syrii i Iraku.

IS jest na fali opadającej na Bliskim Wschodzie. To że zbudują struktury w dalekiej Azji czy Afryce nie zmieni faktu że zasadniczą część wojny przegrają. Determinacja prezydenta USA Donalda Trumpa i umysł szefa resortu obrony USA gen Jamesa Mattisa budują najlepsze ku temu scenariusze. Dlatego rok temu pisałem rekomendacje dla polskich władz w ramach Pulaski Policy Papers w Fundacji Pułaskiego sugerującą, że Polska powinna w tej koalicji się znaleźć, nawet za cenę wzrostu zagrożeń

– mówi portalowi niezalezna.pl dr. Maciej Milczanowski, uczestnik dwóch misji wojskowych - ONZ na wzgórzach Golan oraz NATO w Iraku.

Moim zdaniem koalicja trzyma się linii wyznaczonej przez byłego prezydenta Baracka Obamę, czyli niewłączania Rosji i działań polegających na budowaniu sojuszy przeciw IS nawet z wątpliwymi partnerami. Tyle że Trump wspieranych przez trio: szefa dyplomacji Rexa Tillersona, doradcy ds. bezpieczeństwa generała H.R. McMastera, szefa resortu obrony Jamesa Mattis ma znacznie lepszy przegląd sytuacji niż Obama który nie miał najlepszych relacji z wojskiem

– zaznacza wojskowy w stanie spoczynku.

Również w opinii eksperta PISM, Artura Kacprzyka, ważnym sygnałem politycznym będzie dołączenie NATO do koalicji walczącej w Syrii i Iraku z tzw. Państwem Islamskim.

Nie będzie to jednak oznaczało prowadzenia przez Sojusz działań bojowych. Chodzi głównie o większe wsparcie zwiadowcze, a w przyszłości także rozszerzenie misji szkoleniowej NATO w Iraku

– stwierdza analityk.

Zwrócił również uwagę, że "Polska i inne kraje wschodniej flanki oczekują przede wszystkim potwierdzenia ustaleń szczytu w Warszawie, zwłaszcza o wzmocnieniu zdolności NATO do odstraszania Rosji".

Kluczowe znaczenie ma obecność na spotkaniu nowego prezydenta USA, Donalda Trumpa. Sojusznicy liczą na doprecyzowanie jego poglądów nt. Sojuszu, w tym potwierdzenie zobowiązania USA do obrony innych członków NATO w ramach Artykułu 5. Taka deklaracja byłaby spójna z faktycznymi działaniami nowej administracji, która kontynuuje wzmacnianie wschodniej flanki (m.in. rozmieszczono w Polsce i innych krajach regionu brygadę pancerną). Ponadto Pentagon wnioskuje o zwiększenie w przyszłym roku finansowania dodatkowej obecności USA w Europie do 4.8 mld dolarów z 3.4 mld w roku bieżącym.- Administracji amerykańskiej zależy na przedstawieniu przez członków NATO konkretnych planów podniesienia wydatków obronnych do co najmniej 2% PKB (obecnie oprócz USA cel ten spełniają jedynie Grecja, Estonia, Polska i Wielka Brytania). Ważnym sygnałem politycznym będzie dołączenie NATO do koalicji walczącej w Syrii i Iraku z tzw. Państwem Islamskim. Nie będzie to jednak oznaczało prowadzenia przez Sojusz działań bojowych. Chodzi głównie o większe wsparcie zwiadowcze, a w przyszłości także rozszerzenie misji szkoleniowej NATO w Iraku - podkreślił A. Kasprzyk
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejna opinia rzecznika unijnego Trybunału na temat polskiego sądownictwa! Na celowniku - Izba Dyscyplinarna

/ flickr.com/Cedric/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE wydał kolejną opinię dotyczącą polskiego wymiaru sprawiedliwości. Tym razem na cel wziął nowo utworzoną izbę Sądu Najwyższego. - Izba Dyscyplinarna polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii - wynika z opinii rzecznika.

Rzecznik stwierdził w opinii też, że "sposób powoływania członków KRS (Krajowej Rady Sądownictwa) ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych".

[polecam:https://niezalezna.pl/277046-czy-ktos-jeszcze-wie-o-co-im-chodzi-tsue-wydal-wyrok-ws-sadu-najwyzszego]

Opinia rzecznika TSUE jest wstępem do wyroku w sprawie. Trybunał może się z nią zgodzić, co zazwyczaj się dzieje, ale też wydać zupełnie inny wyrok.

Powodem rozprawy w TSUE były pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego, które dotyczą m.in. tego, czy po przeprowadzonych reformach KRS jest w stanie stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów w Polsce.

SN zapytał m.in., czy w rozumieniu prawa unijnego utworzona od podstaw Izba Dyscyplinarna SN jest sądem niezależnym i niezawisłym, jeśli sędziowie tej izby zostali wybrani przez KRS, która nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl