Ważna deklaracja szefa MON ws. weteranów wojennych

  

Wojsko Polskie nigdy nie porzuca swoich żołnierzy, Wojsko Polskie zawsze o swoich żołnierzy dba. Ci, którzy poświęcili to, co mieli najważniejsze w swoim życiu są częścią naszego wspólnego, narodowego wysiłku, są częścią armii. Armia zawsze będzie z nimi - powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz po spotkaniu z weteranami i weteranami poszkodowanymi w misjach poza granicami kraju.

W środę, minister obrony narodowej spotkał się w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Warszawie-Wesołej z weteranami i weteranami poszkodowanymi w misjach poza granicami kraju. Szef MON zaprosił weteranów na wspólne, uroczyste śniadanie.

Zaprosiłem Państwa dzisiaj tutaj do 1. Brygady Pancernej, żeby się spotkać, porozmawiać  o sytuacji weteranów, weteranów misji, którzy oddali swoją krew, swoje życie, swoje zdrowie przede wszystkim. A to jest naprawdę duża grupa bardzo ciężko doświadczonych ludzi o wielkim sercu, o wielkiej gotowości nadal służenia ojczyźnie. I poza tym, że naszym obowiązkiem jest opieka nad nimi, naszym obowiązkiem jest wsparcie ich, naszym obowiązkiem jest umożliwienie im normalnego życia w społeczności żołnierskiej - powiedział minister Macierewicz. 

Bo po pierwsze żołnierze, wojsko potrzebuje ich wysiłku, ich pracy, ich doświadczenia, ich wiedzy, ich zaangażowania, a po drugie to także dla weteranów możliwość dalszego funkcjonowania w wojsku, bycia potrzebnymi, jest także niesłychanie ważne - podkreślił szef MON.
 

Jak państwo wiecie jest to olbrzymia społeczność; ponad 16 tys. żołnierzy ma tytuł weterana, w tym 700 to są weterani poszkodowani. Ciągle jeszcze, dotychczas obowiązująca ustawa nie w pełni wystarcza, nie w pełni realizuje ich potrzeby. Tutaj przede wszystkim jest to kwestia zwiększenia wydatków na leki – dodał minister.

Jak zauważył minister Macierewicz - Dotychczas ta sprawa nie była uregulowana. W ustawie, którą przygotowujemy będzie uregulowana. Ta ustawa w większym stopniu, pokryje niezbędne wydatki, zarówno ich jak i rodzin czy opiekunów, którzy ich wspierają.

Ale przede wszystkim chcemy włączyć weteranów do wysiłku wojskowego, zwłaszcza chcemy, by ich doświadczenie było obecne wśród żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Tworzone są specjalne mobilne zespoły, które będą składały się z weteranów wspierających uczących, kształcących żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Chcemy. żeby ich wysiłek był obecny i żeby mieli świadomość, bo to jest w tym wszystkim najważniejsze. Wojsko Polskie nigdy nie porzuca swoich żołnierzy, Wojsko Polskie zawsze o swoich żołnierzy dba. Ci, którzy poświęcili to, co mieli najważniejsze w swoim życiu, są częścią naszego wspólnego, narodowego wysiłku, są częścią armii. 

Armia zawsze będzie z nimi. Ustawa zostanie przedstawiona na posiedzeniu rządu w przyszłym miesiącu, mam nadzieje, że chociaż w niewielkim stopniu pomoże zintegrować się w normalnym życiu, tym ludziom, którzy oddali to co najistotniejsze, którzy oddali krew za ojczyznę. Chcę im tutaj w obliczu państwa wszystkich, w sposób szczególny i najserdeczniejszy podziękować. Weterani misji zagranicznych, weterani Afganistanu, weterani Iraku, weterani Bośni i Hercegowiny, Kosowa i wszystkich tych miejsc, gdzie żołnierz polski ryzykował swoim życiem, to jest duma polskiej armii. To są ludzie, którzy są wzorem dla żołnierzy, są wzorem dla Polaków, są wzorem dla Rzeczpospolitej. Za to wielkie dzięki, za to składamy im dzisiaj hołd - zakończył minister Macierewicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: MON
Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiceminister ds. europejskich o wyborze Ursuli von der Leyen: „Szansa na nowe otwarcie w UE”

Ursula van der Leyen / flickr.com/European People's Party/CC BY 2.0

  

- Ursula von der Leyen jest szansą na nowe otwarcie w Unii Europejskiej - w ten sposób wybór Niemki na szefową Komisji Europejskiej skomentował Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich.

"Kandydatura Ursuli von der Leyen jest szansą na nowe otwarcie w Unii Europejskiej. Mamy nowy kompromis w Parlamencie Europejskim. Bez głosów prawicy, w tym Prawa i Sprawiedliwości, ten wybór nie byłby możliwy. Nasze poparcie jest inwestycją w lepszą przyszłość Unii Europejskiej"

- oświadczył wiceminister.

Zdaniem Konrada Szymańskiego, deklaracje programowe powinny być rozwijane "w duchu kompromisu, także z interesami Europy Środkowej".

W głosowaniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu Niemka Ursula von der Leyen została wybrana na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej.

Za von der Leyen zagłosowało 383 europosłów, przeciwko jej kandydaturze było 327, od głosu wstrzymało się 22.

[polecam:https://niezalezna.pl/280194-glosowanie-ws-ursuli-von-der-leyen-zakonczone-europoslowie-podjeli-decyzje]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl